Lidé dostanou v práci přidáno až 5 000 Kč každý měsíc. Změna se ale v roce 2024 nebude týkat všech. Vás ano?

Zdražování a inflace jsou v posledních měsících žhavými tématy většiny Čechů. Existují však některé skupiny lidí, které si příští rok polepší.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Platy se zvednou například některým státním zaměstnancům, jak už jsme vás na Událostech247 informovali dříve. Bude tomu však předcházet propouštění a rušení některých pracovních míst, aby se na zvyšování platů ušetřilo. Více peněz od ledna dostanou i někteří lidé, kteří mají práci v soukromém sektoru. 

Finanční bonus 400 tisíc

Nově totiž podle zákona mají od svých zaměstnavatelů nárok za každou hodinu odpracovanou v takzvaném režimu home office na 4,60 korun. Jak psaly Události247, peníze mají zaměstnancům sloužit jako náhrada za vodu, elektřinu, plyn, teplo nebo třeba svoz odpadu. Víc peněz vláda slíbila také učitelům, kterých je na školách pořád nedostatek. Při nástupu některým z nich slibuje bonus až 400 tisíc korun na ruku.

Od 1. ledna 2024 dostanou v práci přidáno tito lidé. I vy?

Učitelé si na výše svých platů stěžují dlouhodobě, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Jejich platy navíc čekají pozitivní změny. Od příštího roku totiž mají mít jako jediní státní zaměstnanci zákonem zaručenou pravidelnou valorizaci platů. Jejich výdělky by měly dosahovat minimálně 130 procent průměrné hrubé mzdy. S nedostatkem učitelů se potýkají například v regionech na severu Čech. Třeba Ústecký kraj jim proto za nástup na místní školu nabízí finanční motivaci 200 tisíc korun.

Strážníků je málo

Mezi další profese, kterým chybí zaměstnanci, patří strážnici. Například v Brně do celkového počtu 544 pracovních míst, které má městská policie podle tabulek k dispozici, je dlouhodobě potřeba obsadit asi 70 pozic. Upozornil na to web Brňan. Náborovou kampaň zahájila městská policie Brno už v dubnu, kdy zveřejnila neobvyklé spoty. Psal o nich web iDnes. Na rozdíl od standardních veselých reklam lákajících uchazeče jsou tyto klipy svou tísnivou a ponurou atmosférou zcela netradiční. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Brněnská městská policie nabízí stávajícím strážníkům příjemný bonus

Protože se řady strážníků rozšířit nepodařilo, rozhodli se, že přistoupí k finanční motivaci a svým zaměstnancům nabízejí příspěvek na bydlení ve výši 5000 korun. „Při splnění stanovených podmínek na něj získají nárok všichni strážníci bez ohledu na délku praxe či zařazení. Podle našich propočtů příští rok včetně odvodů zaměstnavatele vydáme na tento účel 36,7 milionu korun,“ uvedl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Můj syn hledá práci, zkusím mu to navrhnout. Nejsou tam špatné peníze,“ řekla Událostem247 paní Mirka z Brna. Podmínky pro přijetí můžete najít na webu Městské policie Brno.

Nalákal by vás podobný bonus k tomu, abyste začali pracovat u policie? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články