Někteří Češi nemusí už do konce života pracovat. Budou se mít jako v pohádce, vláda jim každý měsíc vyplatí desítky tisíc Kč

Ministerstvo práce a sociálních věci se rozhodlo, že systém českých sociálních dávek už je zastaralý a nepřehledný.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Podporu od státu pobírají statisíce lidí. Ať už jde o příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek a další. Příspěvek na bydlení pobíralo loni v září přes 272 tisíc lidí. Rodičovský pak o 10 tisíc lidí méně. Vyplývá to z webu resortu práce. Ne každý si však o státní peníze řekne. Psali jsme, že například nárok na příspěvek na bydlení má ten, u koho jsou náklady na bydlení vyšší než 30 procent z čistých příjmů.

Sloučení příspěvků do jednoho

Zatímco některé příspěvky jsou skutečně štědré, jiné už méně. Třeba na stavební spoření přispívá stát od letošního roku nově už jen tisíc korun ročně, jak už dříve informovaly Události247. Naopak penzijní spoření může lidem vydělat slušné částky. V případě, že si budou Češi měsíčně spořit 1700 korun a víc, budou od státu od letošního července, kdy dojde ke změnám v tomto spoření, dostávat měsíční příspěvek 340 korun. Ročně tak mohou získat až 4080 korun.

70 procent domácností nežádá o finanční pomoc od státu. Stojí za tím složité papírování i stud

Už brzy by se však měla začít místo přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení nová komplexní dávka pro celou rodinu složená ze tří možných částí a pracovního bonusu. Jak upozornil web Deník, stačit bude jedna žádost, proběhne jedno správní řízení a většinu potřebných dokumentů si stát dohledá sám. Tato komplexní dávka státní sociální pomoci, nazývaná jako superdávka, by měla platit od 1. ledna 2025. Lidé by si tak mohli přijít na desítky tisíc korun.

Pracovně aktivní je podle státu i člověk bez práce

Superdávka má cílit především na osoby, které skutečně potřebují pomoc a zároveň samy aktivně řeší svou finanční situaci. Hlavní podmínkou je, aby byl alespoň jeden člen domácnosti, která o dávku žádá, pracovně aktivní, vysvětluje web Finance. Pracovně aktivní je dále i ten, kdo pracovní aktivitu nevykonává z důvodu dočasné pracovní neschopnosti podle zákona o nemocenském pojištění. To ale neplatí u těch, kteří byli vyřazeni z evidence uchazečů o práci pro nesplnění oznamovací povinnosti.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Stát chystá pro žadatele novou superdávku

Novinka má tedy zamezit zneužívání dávek. Ten, kdo má majetek a zatajené příjmy, na ni nebude mít nárok. Za pracovně aktivního považuje i uchazeč o zaměstnání, který je veden v evidenci Úřadu práce. Žadatel o dávku nebo člen jeho domácnosti však nesmí odmítnout krátkodobé zaměstnání, účast v programu ÚP k řešení zaměstnanosti, a to po dobu 6 měsíců následujících po měsíci, ve kterém došlo k odmítnutí zaměstnání. V opačném případě na superdávku nemá nárok.

Jaký je váš názor na novou superdávku? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články