Nová povinná výbava 2024: EU rozhodla, že bude muset být v každém autě. Zaplatíme si ji ale z vlastní kapsy

Už v létě začne platit nová směrnice, kterou Evropská unie přijala v roce 2018, tedy už před šesti lety.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Regulace EU, které nařizují nové vybavení v autech, nejsou přitom žádnou novinkou. Události247 už dříve psaly třeba o tom, že od července 2022 v sobě musí mít nově vyrobená auta několik asistentů. Teď se blíží začátek platnosti další změny. Už od července 2024 budou totiž muset mít nově vyrobená auta novou povinnou výbavu.

Novinka se promítne také v ceně auta

Nové nařízení se týká osobních automobilů M1, které mohou převážet až osm cestujících. Týká se to ovšem i lehkých užitkových vozidel N1, jako jsou pick-upy a dodávky, jejichž hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny. Hlavním smyslem takzvané černé skříňky, je zaznamenávat informace pět vteřin před nehodou a 0,3 sekundy po nárazu. Analýza dat by pak měla přispět k dalšímu rozvoji bezpečnosti aut. Dá se předpokládat, že se tato novinka promítne také ve vyšší ceně každého nového auta.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmíněná výbava bude povinně v každém vyrobeném autě od letošního léta

Zařízení se sice nedá trvale deaktivovat, ale během jízdy je vypnuté. Aktivuje se pouze v určitých situacích, které naznačují nehodu nebo jinou kritickou událost. Mezi tyto situace patří například aktivace předpínačů pásů v případě prudkého brždění. Zařízení se aktivuje i v případě, kdy dojde k vystřelení airbagů, anebo pokud se rychlost auta změní o 8 km/h za 0,15 sekundy. To totiž indikuje prudký náraz, popisuje web Portál řidiče.

Bude to pro nás jistě bezpečnější, míní řidič

Zařízení bude mít název Event Data Recorder (EDR) a bude typicky uloženo v jednotce airbagu a nebude možné jej vypnout, píší dále Novinky. Instalace EDR přitom není ve světě ničím neobvyklým. O tomto nařízení se uvažovalo také ve Spojených státech, ale většina automobilek zákonodárce předběhla a začaly je instalovat i bez něj. O povinném zavedení černých skříněk pro auta po vzoru Evropské unie uvažuje Austrálie, jak napsal už v lednu australský web Drive.

Nová povinná výbava už od 1. ledna: Za novou technologii si zaplatí řidiči z vlastní kapsy

Od července 2024 tak bude zakázán prodej jakýchkoliv nových vozů bez EDR, a to nezávisle na datu jejich uvedení na trh, píše web dTest. V roce 2029 pak začne platit povinnost vybavit tímto zařízením také větší vozidla a nákladní auta. „Myslím, že to není špatné, mám taky novější auto a je podle mě fajn, že tam mám i to tísňové tlačítko. Člověk přece nemůže nikdy vědět, co se kdy stane a jak na tom zrovna bude,“ řekl Událostem247 pan Honza. 

Co si o téhle novince myslíte vy? Přijde vám smysluplná? O váš názor se s námi podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články