O tom, že koncesionářské poplatky čeká zdražení, se mluví již od doby, kdy byl zvolen nový ředitel České televize Jan Souček.
Víte od nás, že za televizi budou lidé od roku 2025 platit namísto 135 korun 160 korun. Za rádio pak cena vzroste ze 45 na 55 korun. Mnozí lidé přitom zapomínají, že konkrétně rádiové poplatky se vztahují i na ty, kteří mají rádio v autě. Důvodem, proč tuto skutečnost mnozí opomíjí, je fakt, že podle zákona fyzické osoby platí poplatek za každou domácnost pouze jednou.
Poplatek se platí vždy jen za jeden přijímač
Kromě ceny bude výraznou změnou také rozšíření okruhu osob, kterých se povinnost hradit poplatky bude týkat. Nově totiž Češi budou muset kromě televizí a rádií platit i za zařízení, která mohou přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání. Například za chytrý telefon nebo počítač, jak upozornil web E15. Dobré je, že poplatek bude i nadále odváděn za každou domácnost pouze jednou.
Pokud by totiž vláda rozhodla, že by museli lidé platit za každé zařízení zvlášť, nejspíš by se Češi, kteří v domácnosti běžně mají několik mobilních telefonů, nedoplatili. Co však někteří lidé neví, je to, že se platí také poplatek za rádio v autě. Znamená to tedy, že doma třeba nemáte ani jeden rozhlasový přijímač, ale v autě rádio posloucháte, jste povinni poplatek za rozhlas pravidelně platit. Nikoho nezajímá, že posloucháte jen svou hudbu z flash disku.
Podnikatelé to mají jinak
O něco hůř jsou na tom podnikatelé. Víte od nás, že ti mají povinnost platit 45 korun měsíčně za každé autorádio, které mají v autě. To znamená, že pokud používáte auto k podnikání a nemáte žádné další rádiové přijímače, třeba v kanceláři, platíte právě za autorádio, které máte v autě. Na co byste neměli zapomínat je to, že platba za autorádio ve voze vás neosvobozuje od placení za autorádio doma.
Český rozhlas má zákonnou pravomoc uložit pokutu ve výši 5 000 korun za každý nepřihlášený nebo nesprávně přihlášený rozhlasový přijímač, připomíná web E15. To může být problém pro firmy, které mají více kanceláří, v nichž zaměstnanci rádio užívají. Pokud si nejste jistí, jak to máte s placením poplatku za rozhlas zrovna vy, zkuste se podívat na web Českého rozhlasu, kde je vše vysvětleno.