S používáním světel během řízení to je občas složitější, než se zdá. Pokuta vás čeká za špatné použití mlhovek, ale i za nainstalování špatných světel.
Nedávno jsme vás na našem webu informovali o tom, že za používání mlhovek můžete dostat pokutu. Spousta řidičů o tom neměla ani tušení a někteří se přiznali k tomu, že celou dobu používali mlhovky špatně. Pravda je taková, že mlhovky nejsou jediná světla, za která vám policie může napařit pokutu. Existují ještě jedny světla, která se policii nelíbí, a za ta vám mohou dokonce sebrat řidičák na minimálně 6 měsíců. Informoval o tom polský web AutoDeník.
Pokuta za světla
Nejsou světla jako světla. Spousta řidičů si myslí, že jediný požadavek u auto světel je ten, aby svítila. Skutečnost je však taková, že musí splňovat spoustu nařízení a pravidel a jejich porušení je drsně trestáno. Použití nelegálních světelných zdrojů ve vozidlech je na silnicích čím dál častějším problémem. V Polsku mají například řidiči v oblibě LED a xenonové náhrady halogenových žárovek. Těžko říct, proč řidiči volí právě tato světla, ale pro ostatní řidiče i chodce jsou hotovou noční můrou. Podle odborníků z Institutu motorové dopravy (ITS) až 98 % řidičů někdy zažilo oslnění jiným vozidlem. A právě ono oslnění je u xenonových světel problémem číslo jedna.
Mnozí provinilci si to pravděpodobně neuvědomují, ale nelegální výměna žárovek ohrožuje bezpečnost na silnici. Zvýšení výkonu světel pomocí xenonových žárovek je u nás zakázané a hrozí za to pokuta ve výši 10 000 Kč. Řidiči navíc za nelegální použití těchto světel mohou podle webu PČR skončit bez řidičského průkazu.
Xenonové výbojky
Xenonové výbojky fungují úplně jinak než klasické žárovky. V xenonové výbojce dochází k výboji mezi dvěma elektrodami. Ty jsou umístěny ve speciální baňce, která je naplněná inertním plynem. Xenonová světla mají díky tomu až 3x vyšší svítivost. Právě kvůli tomu pak oslňují ostatní řidiče na silnicích a mohou způsobit mnoho nepříjemností a dopravních nehod.
Zákon praví jasně – každé vozidlo musí splňovat podmínky silničního provozu. Každý vůz by měl být proto udržován tak, aby neohrožoval bezpečnost cestujících, respektive ostatních účastníků silničního provozu. Pokud policista během kontroly zjistí, že vaše světla mají vážné poškození, závady nebo jsou nelegální, může vám na místě odebrat technický průkaz a uložit vám pokutu. Vozidlo pak nemá na silnici co dělat a dokud světla nebudou upravena či nahrazena, na silnici se jen tak nepodíváte.