Mezi nejčastější dopravní přestupky patří překročení nejvyšší povolené rychlosti a taky telefonování za volantem za jízdy.
Letos se navíc tresty za mnohé přestupky zpřísnily, jak psaly Události247. To však české motoristy od porušování pravidel evidentně neodrazuje. Důsledkem toho pak mohou být i dopravní nehody, kterých se v Česku ročně stane okolo 18 tisíc. Mnohým řidičům přijde to, že by policie lidem za určitý přestupek zabavovala jejich auta, jako něco nepředstavitelného. V některých zemích je to však realita.
V Rakousku je policie nemilosrdná
Pokud si tedy s dodržováním rychlosti moc hlavu nelámete, buďte rádi, že nebydlíte v Rakousku. Tamní policie se totiž s neukázněnými řidiči moc nepáře. Od začátku března tato země výrazně zpřísnila postihy za rychlou jízdu, a to především v extrémních případech, jak upozornil web Aktuálně. Snadno se vám tam tedy může stát, že přijdete o auto, které rakouské samospráva vydraží. To, že jste občanem jiné země, nehraje žádnou roli.
Především při překročení rychlosti o více než 80 km/h ve městě a více než 90 km/h mimo něj může řidič, pokud ho zastaví police, dál pokračovat už jen pěšky, nebo taxíkem. Na místě totiž přijde o auto. Navíc už ho zpátky nemusí dostat, protože příslušné úřady vůz následně vydraží a 70 procent z výtěžku jde do fondu silniční bezpečnosti. Zbytek dostane místní samospráva. Šofér musí také počítat s pokutou.
Přísné nařízení už má první „oběť“ z Česka
O tom, že tato praxe v Rakousku opravdu platí, se přesvědčil také 26letý český řidič, kterého policisté přistihli v dolnorakouské obci Thaya. Jak píše web Novinky, v jednom případě jel 104 kilometrů za hodinu v úseku, kde probíhaly práce na silnici a kde rychlost byla omezena na 30 kilometrů. Na jiném místě mu radar naměřil 104 kilometrů namísto povolené padesátky. Policisté tedy muži zakázali pokračovat v jízdě, odebrali mu řidičák a zabavili auto.
Policie o tom informovala v tiskové zprávě s tím, že delikt budou řešit správní orgány okresu Waidhofen an der Thaya. O jaký vůz šlo a jakou má přibližně hodnotu, rakouské úřady neuvedly. Pokud auto není majetkem daného hříšníka, mohou úřady vozidlo na dva týdny předběžně zadržet a pak ho musí vydat vlastníkovi. Řidič však v takovém případě dostane doživotní zákaz řízení motorových vozidel na území Rakouska a zaplatí tučnou pokutu.