I když policisté tento týden v rámci protestu řidičům za menší přestupky nedávají pokuty, měli bychom stále dodržovat předpisy.
Někteří policisté se od pondělí zapojili do protestní akce namířené proti nedostatku členů policejního sboru, zvyšující se byrokracii spojené s jejich prací a nízkým nástupním platům. Pokud to zákon dovolí, nebudou udělovat pokuty. Protest je podle organizátorů nastaven tak, aby neohrozil bezpečnost lidí, a potrvá do pátku, jak píše web ČT24.
Jízda po dálnici se může dost prodražit
Jezdit po českých dálnicích rozhodně není nic příjemného. Kromě toho, že mají nevyhovující povrch, jsou na nich neustále nějaké uzavírky, což způsobuje dlouhé kolony. Řidiči si navíc za jízdu po těchto komunikacích připlácejí. Psali jsme už dříve o tom, že stát zdražil dálniční známky. Například cena té roční se zvedla o 800 korun a řidiči nově platí 2300 korun. Nově si letos mohou zakoupit také dálniční známku na jeden den, která vyjde na dvě stovky.
Ukázalo se však, že tato známka neplatí 24 hodin, jak mnozí řidiči předpokládali, ale jen od minuty po půlnoci do další půlnoci. Nedávno vláda oznámila, že za jízdu po dálnicích si řidiči opět připlatí. Jak psal web České noviny, celoroční dálniční známka od ledna 2025 zdraží o 140 korun na 2440 korun. Zvýší se také ceny dálničních známek na kratší dobu. Například cena denní známky se zvedne o 10 korun. Policie však kromě známky a povolené rychlosti kontroluje i další věc.
Neukáznění šoféři zaplatí několik tisíc korun a přijdou o body
Více se totiž zaměřila na řidiče, kteří na dálnici bezdůvodně jezdí vlevo. Podle ředitele dopravní policie jde o přestupek, který se neustále opakuje a občas vyústí v agresivní chování nebo nehody, jak upozornil web ČT24. Zákon o provozu na pozemních komunikacích zní jasně: „Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování“.
Spousta řidičů však tento zákon ignoruje a jezdí v levém, případně prostředním pruhu. Podle dopravního psychologa Michala Waltera těm, kteří v pravém pruhu nejezdí, „připadá zbytečné uhýbat a pak se zase vracet zpátky“. Za blokování levého pruhu přitom může policie udělit pokutu 2000 korun, jak píše web AutoŽivě. Pokud však šofér podjede auto, které blokuje levý pruh, je pokuta o dost vyšší. Musí zaplatit 10 000 korun a k tomu má sedm trestných bodů.