Poplatek za platbu kartou: Kdo klikne na špatné tlačítko, ten musí odevzdat peníze navíc. Nachytal se už nejeden člověk

Platba kartou je u většiny lidí velmi oblíbená. Pokud se však chystáte na dovolenou někam do zahraničí, nemusela by se vám vyplatit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bankomaty využívá v Česku i dalších evropských zemích mnoho lidí, jak jsme na Událostech247 psali již v minulosti. Nabízí totiž velmi snadnou a dostupnou možnost, jak ze svého bankovního účtu získat peníze v hotovosti prakticky kdykoli a kdekoli. Při platbě kartou či výběru v zahraničí by však měli být klienti opatrní, aby se jim to neprodražilo.

Vždy si zvolte platbu v měně dané země

Nebezpečím jsou totiž jsou takzvané dynamické měnové konverze DCC. Varování před nimi vydalo i ministerstvo financí. Dynamická konverze spočívá v okamžitém převodu účtované částky na měnu, ve které je veden bankovní účet klienta. Když jste tedy na dovolené v cizině a chcete zaplatit třeba v restauraci za oběd kartou, místo transakce v místní měně, například v eurech, vám platební terminál nabídne možnost transakce přímo v českých korunách.

Zlodějský trik bank? Lidé při výběru z českých bankomatů mačkají špatné tlačítko, přicházejí tak o velkou část peněz

iZdroj fotografie: Depositphotos
DCC je většinou pro lidí nevýhodnou volbou

To je pro většinu lidí lákavé, protože tak hned vidí, kolik vlastně v daný okamžik utratí. Většinou se jedná právě o dynamickou měnovou konverzi, vysvětluje web E15. Směnný kurz je však při platbě v korunách ve většině případů méně výhodný než následná konverze provedená bankou klienta. Ministerstvo financí i české banky proto doporučují vždy platit v cizině v místní měně. Služba DCC zákazníkovi přepočítá cizí měnu na měnu jeho účtu.

Na co dávat v zahraničí pozor

Pokud si zvolíte platbu v místní měně dané země, řídí se platba kurzem vydavatele vaší karty, případně vaší banky. Pokud ale zvolíte v zahraničí platbu rovnou v českých korunách, převod zajišťuje provozovatel terminálu, který si na směnném kurzu si často přičte nemalou marži. Zákazník kurz dopředu často ani nezná a platby se tak mohou lišit o desítky až o stovky korun, jak na svém webu varuje Česká spořitelna.

Lidem, kteří se chystají na letní dovolenou se teď kvůli kurzům vyplatí směnit peníze

iZdroj fotografie: Krajská hospodářská komora MSK
Kliknutí na špatné tlačítko může lidi vyjít klidně na stovky korun

Bankomaty si v cizině vybírejte na veřejných místech, nejlépe přímo v bankách. Ostatní provozovatelé bankomatů si totiž často účtují další poplatky, které mohou výběr hotovosti prodražit, jak upozorňuje deník Blesk. Pokud je to možné, vybírejte bezkontaktně. Zabráníte tak riziku zkopírování karty v bankomatu. Na dovolenou si s sebou určitě vezměte i hotovost. Placení kartou není všude samozřejmostí. Drobné se navíc hodí třeba při koupi zmrzliny.

Setkali jste se už se zmíněným poplatkem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články