Poštovní známky jako bohatství: Fifinka z roku 2010 se prodává za 100 000 Kč. Chybné německé kusy se prodávají za 70 000 korun

O tom, že některé staré věci se vyplatí nevyhazovat, protože nám mohou přinést nemalou finanční částku, už od nás víte.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na Událostech247 jsme psali například o tom, že mezi českými platidly koluje několik vzácných kusů, za které jsou sběratelé ochotni zaplatit velké peníze. Nejcennější je desetikoruna z minulého století, která se vydražila za více než 600 000 korun. Upozornili jsme také na to, že někteří lidé mohou mít doma vzácný porcelán, o jehož vysoké hodnotě však nemají ani tušení.

Díky chybám nabývají některé věci na kvalitě

Psali jsme, že nového majitele má také nejdražší československá známka. Říká se jí Český Mauritius a její příběh začíná v roce 1919 po první světové válce, kdy Československo vzniklo jako samostatný stát. Známka měla původně hodnotu pouhých čtyř korun.Prošla ale proměnou, která z ní nakonec učinila nejvyhledávanější československou známku. To, co známku odlišuje, je obrácený přetisk.

Známá hračka z ČSSR se dá prodat za 235 000 Kč. Kdo ji má doma, neměl by ji v žádném případě vyhazovat

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Sbíraní známek je v Česku velmi oblíbeným koníčkem

Známka je původně rakousko-uherská s přetiskem Pošta Československa 1919 na žilkovaném papíře. V roce 2018 se po téměř 90 letech strávených v rukou sběratelů a znalců opět dostala do veřejné dražby. Nakonec český Mauritius našel nový domov ve sbírce anonymního investora, který učinil rekordní nabídku 7 800 000 korun. To, že vzácné známky vznikají často z chyby, potvrdil na webu CNN Prima News filatelista Radek Novák.

Čtyřlístek je velmi žádaná komodita

Podle experta dnes můžeme na raritní známku narazit třeba i na internetu. Musíme ale dávat pozor na padělky. Mezi velké poklady patří známky s Fifinkou, kterou znáte z Časopisu Čtyřlístek. Také některá jeho vydání mají velkou cenu, jak jsme psali již dříve. Uvedené známky vydala Česká pošta v roce 2010 a byly samolepící. Aby se daly snadno odtrhnout, měly tam být zoubky, které ovšem v jednom archu chyběly.

Staré české časopisy se dají prodat za 55 000 Kč. Podívejte se, zda nemáte jeden z nich doma

iZdroj fotografie: Bohumil Heinz/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vzácných známek je hned několik. Záleží ovšem vždy na historickém kontextu a stavu samotné známky

Tento arch, který má deset známek, má proto nyní hodnotu okolo 100 000 korun, jak popisuje pro web Radek Novák. Jmenoval také chybné vánoční známky, které vyrobili v Německu. V několika jazycích včetně češtiny na nich bylo napsáno Veselé Vánoce. Po pár dnech se ale ukázalo, že tam je spousta gramatických chyb a známky stáhli. Některé však už byly v oběhu. Známka, která se původně prodávala za 70 centů má nyní hodnotu okolo 3000 eur, tedy v přepočtu přes 70 000 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články