Používání platebních karet, ať už na placení v obchodech, nebo k výběru hotovosti z bankomatu, se stalo běžnou součástí našich životů.
O tom, jak bankovní ústavy v Česku zdražují poplatky za své služby, jsme vás na Událostech247 informovali několikrát. Zvyšování cen banky obhajují růstem nákladů na poskytování služeb a investicemi do bezpečnosti nebo rozvoje digitálních technologií. To však nic nemění na tom, že klientům se tento trend ani trochu nelíbí. Mezi bankami, které ke zdražování v nedávné době přistoupily je třeba Komerční banka.
Kdo používá internet, ten ušetří na poplatcích
Mezi banky, které začaly zvyšovat poplatky za některé služby, patří také UniCredit Bank nebo ČSOB a Raiffeisenbank. ČSOB zdražila papírové výpisy a dotazy na zůstatek v bankomatu. Dokonce zavedla i poplatek za ověřovací SMS pro potvrzení plateb v internetovém bankovnictví, jak jsme psali na Událostech247. Také v UniCredit bank si klienti připlatí za ověřovací a informační SMS, papírové výpisy, nebo platební příkazy v bance.
Psali jsme také o tom, že zdražování čeká klienty největší banky v České republice. Česká spořitelna jim totiž nabízí zdarma zřízení a vedení Standard účtu. Bez poplatku si tak mohou vybrat hotovost ze všech bankomatů České spořitelny. V případě, že však klient nebude mít ve svém okolí bankomat České spořitelny a půjde si peníze vybrat do bankomatu jiné banky, nebude to nic levného. Jeden výběr z cizího bankomatu totiž každého vyjde na 40 korun. Při dvou takových výběrech už je to skoro stovka.
Bankomaty fungují více než 30 let
Česká spořitelna ovšem není jedinou bankou, která má výběr z cizích bankomatů zpoplatněný. Například Air Bank si za podobnou službu účtuje 35 korun. „Mám účet u Raiffeisenbank a ta má, jak známo, výběry cizích bankomatů doma i ve světě zadarmo. Co je ovšem zpoplatněno, a neměla jsem o tom tušení, je dotaz na zůstatek v cizím bankomatu, to mě tedy nemile překvapilo. Přesnou částku už si nepamatuji, je to delší dobu,“ popisuje paní Anna.
Pokud by vás zajímalo, kdy se na území Česka objevil první bankomat, bylo to ještě před pádem minulého režimu, v lednu 1989. Ve své pobočce na pražském Václavském náměstí ho nainstalovala tehdejší Česká státní spořitelna, jak píše web Peníze. Nejdřív ho mohli využívat jenom zaměstnanci banky. Pro veřejnost se zpřístupnil až na začátku prosince 1989. Oproti těm dnešním ale byly funkce prvního tuzemského bankomatu o poznání prostší.