Lidé by si měli dávat při zadávání PIN kódu do telefonu velký pozor. Snadno se totiž mohou stát obětí krádeže, při které jim z účtu mohou rázem zmizet všechny úspory.
Podvodníci nejen v Česku neustále přichází s novými triky, jak proniknout do cizího bankovního účtu a okrást lidi o jejich úspory. Události247 například nedávno informovaly o metodě, při které využívali odkazy na facebookové platformě Marketplace. Výjimkou však nejsou ani podvody přes telefon, kdy pouhým nadiktováním zaslaného kódu přes SMS zprávu mohou lidé přijít o nemalé sumy peněz, o čemž rovněž psaly Události247. Nyní se objevil případ krádeží, při nichž podfukáři využívají PIN kód.
Za tohle vám hrozí vybílení účtu
Při spuštění telefonu zadává PIN kód mnoho lidí. Důvodem je domnění, že tím zabezpečují svůj telefon a zabrání tak případným zlodějům, aby se do mobilu snadno dostali. Tento návyk může být ale zneužit. Ukázal to příběh ženy, jejíž účet byl vykraden poté, co ji někdo pozoroval při zadávání PIN kódu na veřejném místě.
Pokud tedy na svém telefonu PIN kód používáte, měli byte si rozmyslet, kde ho budete zadávat a zda při tom náhodou nemůžete mít nezvané pozorovatele. Pokud vás totiž někdo uvidí a odhalí danou číselnou sestavu, hrozí vám, že v případě krádeže telefonu v minutě skončíte s vybíleným bankovním účtem. Důvodem je, že zločinci mohou tuto informaci využít nejen pro přístup k informacím v telefonu, ale třeba i k bankovním účtům.
Tato nepozornost vás může přijít draho
Zarážející je, že podvodníci nepotřebují sofistikované hackovací metody, ale využívají jednoduchého pozorování. Riziko vybílení účtu se navíc zdaleka netýká jen starších modelů telefonů, které nemusí mít ještě tak sofistikovaný zabezpečovací systém. Hrozit může také třeba u nových modelů oblíbené značky Apple. Dokládá to příběh ženy z amerického New Yorku s ukradeným iPhone 13 Pro, o kterém informuje web BusinessInsider.
Američance zloděj ukradl telefon ve chvíli, kdy vycházela z baru. Žena se následně obratem pokoušela znovu získat přístup ke svému Apple účtu. Po krádeži se navíc skrz jiné zařízení pokusila svůj telefon najít pomocí funkce Find My iPhone. Při snaze identifikovat polohu svého mobilu ale zjistila, že přístup k jejímu účtu byl již zablokován. Zloděj ji totiž pravděpodobně pozoroval, jak zadává heslo a čekal na příležitost k odcizení zařízení.
Během následujících 24 hodin pak z účtu okradené ženy zmizelo 10 000 dolarů, což je v přepočtu přes 220 tisíc korun. „Apple je pyšný na svůj uzavřený bezpečnostní systém. Málokdy ale mluví o tom, co se stane když se někdo do tohoto systému s uzavřeným zabezpečením dostane. Je uzavřený i pro skutečného majitele účtu,“ dodává Američanka pro web BusinessInsider.