Pozor: Děláte něco podobného u vás doma? Stát vás klidně během chvíle vystěhuje

Pokud bydlíte v bytovém domě, musíte dodržovat určitá pravidla. Kromě dodržování nočního klidu je to také pořádek.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na Událostech247 jsme již dříve psali také třeba o tom, že zejména v letních měsících se mohou dostat do potíží lidé, kteří chodí na svůj balkón. Ten je totiž na rozdíl od vnitřních prostor bytu považován za součást společných prostor celého paneláku a vztahují se na něj určitá pravidla. Lidé by tam třeba neměli moc kouřit nebo grilovat, aby tím neobtěžovali sousedy. 

Nájemníci mají určité povinnosti

Představte si však situaci, kdy bydlíte třeba v obecním bytě a máte sousedy, kteří si s občanským soužitím hlavu nelámou. Ve svých bytech si pouštějí nahlas hudbu, pořádají mejdany, nebo je neudržují v optimální čistotě. „Měli jsme sousedy, kteří hromadili desítky krámů. Když se jim už nevešly do bytu, začali je dávat na chodbu, Kormě toho, že zabíraly místo, neskutečně to v domě smrdělo,“ popsal svou zkušenost Událostem247 pan Ivan J. z Brna,

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Pokuta 500 000 Kč hrozí letos Čechům, kteří bydlí v panelácích. Stačí maličkost, třeba že špatně rozmístíte nábytek

iZdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
Nájemníci, stejně jako pronajímatelé mají určité povinnosti, které musí dodržovat

Obce mohou vydávat vlastní vyhlášky, které specifikují pravidla pro udržování pořádku na jejich území. Například město Vsetín má vyhlášku č. 8/1999, která upravuje udržování čistoty a pořádku na území města, včetně pravidel pro domovní řády. Je tedy samozřejmé, že každý, kdo bydlí v bytě, který patří obci, má povinnost udržovat v něm i v jeho okolí čistotu, pořádek a v neposlední řadě také domovní klid. V opačném případě mu hrozí vystěhování.

Nejprve upozornění, potom vyhazov

Co má dělat ten, kdo má problémového souseda? Občanský zákoník stanovuje, že každou vadu, která činí byt neobyvatelným nebo z nějakého důvodu snižuje komfort bydlení, je potřeba oznámit pronajímateli. V tomto případě je to obec. „Bydlíme v obecním bytě už několik let. Nedávno se sem přistěhovala rodina, která je hlučná a neustále pořádá nějaké mejdany. Nepomohla ani policie. Nezbylo nám nic jiného než se obrátit na obec,“ popsala Událostem247 paní Mirka W. z Prahy.

Zákaz věšení prádla v bytech. V některých částech Česka platí pravidla, o kterých lidé nemají ani tušení. Pak na to doplácí

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Pravidla se jednoduše musí dodržovat

Poté, co stěžovatel upozorní obec, ta problémovému nájemníkovi pošle upozorňující dopis. Pokud se chování nezlepší, může obec přistoupit k výpovědi z nájmu. Podle občanského zákoníku (§ 2291 a násl.) je možné nájemní smlouvu vypovědět kvůli hrubému porušování povinností. Patří sem závažné narušování klidu v domě, ničení majetku nebo neplacení nájemného. Pokud nájemník byt nevyklidí dobrovolně, obec může požádat soud o nařízení vyklizení. Některé obce se snaží problémům předcházet, například pravidly pro přidělování bytů nebo dočasnými smlouvami.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články