Většina z nás si dá jednou za čas k snídaní či večeři párek, salám, nebo třeba dobrou klobásku. Měli bychom však dávat pozor na to, co kupujeme.
Pokud si na těchto nezdravých pochoutkách rádi pochutnáváte i vy, buďte při jejich nákupu opatrní. Stále častěji se totiž stává, že je zákazník poté, co si doma zboží vybalí, nepříjemně překvapen. Události247 například informovaly o salámu Vysočina od výrobce Krahulík, u kterého se pod neporušeným obalem na povrchu vyskytovaly kolonie plísní bílé barvy.
Uzeniny bývají velmi rizikové
Mezi časté záchyty patří také právě párky. Někdy se ovšem může stát, že po jejich konzumaci se nám udělá špatně, protože prostě nebyly v pořádku. Právě proto na pravidelné kontroly vyráží Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Na závadné párky narazila například v prodejně Tobi Food v Novém Městě pod Smrkem. Tato uzenina však byla špatná už na první pohled. Na jejím povrchu se totiž vyskytovaly kolonie plísní bílé barvy.
Před nedávnem si mohli závadné párky koupit také zákazníci obchodního řetězce Penny v Pardubicích. Konkrétně se jednalo o balení v plastové krabičce o hmotnosti 200 gramů. Výrobce Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu Potraviny na pranýři neuvádí. Datum spotřeby bylo do 31. 10. 2024. Protože si však někteří lidé dávají párky do mrazáku, je možné, že by je ještě někdo mohl mít doma.
Párky nemusí být jen zkažené
Výrobek podle inspektorů vykazoval známky kažení. Na povrchu i mezi jednotlivými párky byl patrný bílý šlem a drobné kolonie mikroorganismů. Jak víte, potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Chladící zařízení, ze kterého byl výrobek uváděn na trh, mělo podle teplotních záznamů den před odběrem vzorku poruchu chlazení. Je tedy možné, že se párky zkazily až na prodejně.
Někdy však mohou být párky na první pohled v pořádku, ale nejsou to, za co je výrobce vydává. Závadné kuřecí párky objevili inspektoři v jedné z prodejen obchodního řetězce Lidl v pražských Stodůlkách. Ve výrobku z Polska byl zjištěn o dost nižší obsah masa, než bylo deklarováno na obalu. Vzorek kuřecích párků od výrobce Pikok měl podle obalu obsahovat 94 procent masa. Podle kontroly ale měl vzorek pouhých 69,8 procenta.