Vybírání z bankomatů je pro řadu lidí pohodlný způsob, jak si rychle opatřit hotovost. Má však i svá rizika a úskalí, na která je třeba si dávat pozor.
Přestože bezhotovostní platby jsou mezi Čechy čím dál oblíbenější, bez fyzických mincí a bankovek se stále naprostá většina z nich neobejde. A velká část z nich pak hotovost méně či více často vybírá v bankomatech. Podle letošního průzkumu společnosti Euronet bankomaty alespoň 1krát měsíčně využívá 67 procent dotázaných Čechů, stojí na webu České noviny. Ne všichni už ale možná ví o nástrahách, které může vybírání z bankomatů mít.
Na tuto službu na bankomatech je dobré si dávat pozor
Jedná se o službu dynamické konverze měn (DCC), kterou si lidé mohou zvolit při výběru v zahraničních bankomatech. Služba spočívá v tom, že lidé si mohou vybíranou částku navolit ve vlastní měně, tedy třeba v korunách, namísto zahraniční měny. To může znít velmi lákavě, neboť lidé se vyhnou složitému přepočítávání. Jak však na svém webu píše banka Moneta Money Bank, bankomaty danou částku přepočítají podle vlastního kurzu. A v tom je právě ten háček.
Jak upozorňuje server Seznam Zprávy, ve velké části případů je využití této služby nevýhodné. Bankomaty totiž využijí kurzy, které jsou méně výhodné, než kdyby lidé danou částku vybrali v cizí měně. Ve výsledku pak lidé mohou kvůli DCC přijít o nemalé částky peněz. Jak již dříve psaly Události247, kurzovní rozdíl může činit klidně i 6 procent, což může být i několik stovek korun.
Vybírání z bankomatů může mít i další rizika
Při vybírání peněz z bankomatů by si lidé měli dávat pozor také na různé podvodné praktiky. Události247 například v minulosti psaly o triku, kdy podvodníci na klávesnice na bankomatech umisťují speciální čtečky. Díky tomu pak zjistí PIN kódy lidí. A pokud by se jim pak podařilo lidem ukrást jejich platební kartu, mají cestu k vybrání jejich kont snadnou.
Server iRozhlas pak varuje před další metodou, která se začala v poslední době objevovat. Jedná se o využívání speciálních zařízení, která dokážou přečíst údaje z bezkontaktních čipů či platebních karet. Díky těmto údajům pak podvodníci mohou v obchodě bezkontaktně zaplatit. A oběť obrat o nemalé sumy peněz, aniž by si toho vůbec všimla.