Doprava, ubytování, stravování. To vše jsou nezbytné výdaje, které musí lidé na dovolené platit. Přinášíme informace o tom, kolik tyto položky letos budou stát v Chorvatsku.
Chorvatsko je stále nejoblíbenější dovolenkovou destinací Čechů. Loni se sem za letním odpočinkem u moře vydalo asi 800 tisíc z nich, píše web iDnes. Už dávno však neplatí, že je to levná země, kde si Češi užijí dovolenou za hubičku. Tak jako všude, i zde v poslední době dochází ke zdražování. Lidé si v Chorvatsku připlatí nejen za jídlo a pití, ale také ubytování či třeba pohonné hmoty.
Ceny jídla a pití šly v Chorvatsku nahoru jen mírně
Jak píše web Novinky, ceny jídla se v Chorvatsku oproti loňsku příliš nezměnily. Gastro podnikatele se snaží cenovky držet na stejné úrovni, případně zdražili jen mírně. Obecně pak platí, že v jižněji položených letoviscích jsou ceny vyšší, než na severu země. Třeba za zmrzlinu si však návštěvníci Chorvatska připlatí. Jak nedávno psaly Události247, výjimkou nejsou cenovky za 1 kopeček okolo 3,90 euro, což je v přepočtu na českou měnu zhruba 100 korun.
Vyšší ceny lze letos podle všeho očekávat také za ubytování. Jak uvádí web TN, ceny za 1 noc na hotelu se budou pohybovat okolo 35 až 250 eur, což je zhruba 888 až 6 343 korun. Stejně jako v případě jídla, i zde pak platí, že výrazně si připlatí především ti, kteří zamíří do turisticky atraktivních destinací jako je Dubrovník nebo Split, dodává web Novinky.
Lidé si připlatí i za dálniční poplatky
Samostatnou kapitolou je pak samotná cesta k moři. Pokud Češi pojedou autem, čeká je kromě pohonných hmot několik poplatků. Hned v Rakousku je nutné si koupit dálniční známku. Letos stojí desetidenní známka 11,5 eura, tedy necelých 300 korun, píše web TN. Dále je třeba počítat s platbou dálniční známky ve Slovinsku. Ta stojí 400 až 800 korun, v závislosti na tom, zda jde o týdenní či měsíční. A zpoplatněny jsou i průjezdy některými tunely. V Chorvatsku jsou pak dálnic zpoplatněny úsekově pomocí mýtných bran.
Celkem tak poplatky mohou Čechy na trase z Česka do Chorvatska vyjít téměř na 2 tisíce korun, jak již dříve informovaly Události247. A kde nejlevněji natankovat? Podle webu Měšec je nejvýhodnější natankovat plnou nádrž v Česku a další pohonné hmoty kupovat až v Chorvatsku.