Preventivní prohlídky tak, jak je známe dnes, se v budoucnu změní od základu. Bude se měnit přístup lékařů, ale také počet a kvalita konkrétních vyšetření.
Preventivní prohlídky jsou velmi důležité a každý člověk by na ně měl pravidelně chodit. Nejen kvůli tomu, aby zamezil rozvoji vážného onemocnění a podchytil ho co nejdříve, ale také proto, aby se vyhnul případné pokutě. Jak jsme totiž už v redakci Událostí247 zmiňovali, když na ně nebudete chodit, můžete si od své pojišťovny vysloužit pokutu až do výše 500 Kč. To není zdaleka jediná novinka – pro rok 2026 se jich totiž chystá hned několik.
Preventivní prohlídky se mění od základu
O tom, že by se měly preventivní prohlídky změnit, se mluví už dlouhá léta a naposledy na toto téma upozornil web Medical Tribune. Ten následně také informoval o tom, že má ministr zdravotnictví Vlastimil Válek momentálně na stole změnu vyhlášky o preventivních prohlídkách. Právě tato změna by měla zařídit včasný záchyt a management civilizačních onemocnění v dřívějším věku. A nejen to – také individualizovanější přístup.
„Víme, že některá onemocnění zachytáváme zbytečně pozdě. Tím pádem pacientovi nenabídneme péči, kterou by měl dostat. Naším cílem je tedy vylepšit obsah vyšetření, nikoli měnit frekvenci,“ prozradil Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Co vše se tedy bude měnit?
Jak uvádí zpravodajský server Novinky, v budoucnu se můžeme těšit hned na několik zásadních novinek. Rozšíří se četnost laboratorních vyšetření, cholesterol se bude měřit častěji a také se bude nabírat i krevní obraz, což se doposud nedělalo. Vyšetření by v budoucnu měla být mnohem přesnější a proto také účinnější. Jakékoliv závažnější onemocnění pak bude odhaleno mnohem rychleji a nemocnému jedinci tak bude moci být o dost dříve nasazena léčba.
Jak to bude probíhat
Už od ledna roku 2026 se dočkají pacienti nového přístupu. Po dokončení každé prohlídky lékař zhodnotí výsledky a vytvoří pacientovi dvouletý plán, který bude obsahovat konkrétní doporučení jak v léčbě, tak ve změně životního stylu. Například stanoví cílovou hodnotu cholesterolu a vysvětlí, jak jí pacient může dosáhnout – změnou jídelníčku, pohybem nebo medikací.
Systém prohlídek se rozšíří nejen o více vyšetření, ale i o jejich dřívější zahájení. Například kontrola hladiny cholesterolu, která se doposud prováděla v 18 a pak až ve 30 letech, bude nově zařazena už pro pětadvacetileté. Do prohlídek se zařadí i vyšetření dosud opomíjeného lipoproteinu (a), jehož zvýšené hodnoty souvisejí s rizikem srdečního infarktu a cévních onemocnění. Součástí kontrol bude nově i mapování účasti pacienta na dalších preventivních prohlídkách – například zubních, gynekologických nebo v rámci screeningových programů na rakovinu.
Co na tuto změnu říkáte?


