Aktuálně podvodníci ke svým praktikám zneužívají známý český úřad. Lidé by si na to měli dát velký pozor.
Množství různých podvodů stále roste. Čím dál častěji se podvodníci přesouvají do online prostoru a na své oběti útočí skrze sociální sítě nebo podvodné weby a e-shopy. Neustávají však ani falešné SMS zprávy či telefonáty. Aktuálně by si Češi měli dát pozor na ty, jež se tváří jako by pocházeli od úředníků České správy sociální zabezpečení (ČSSZ).
Podvody se stále opakují
Podvodníci úřad ČSSZ pro své podvodné praktiky zneužívají opakovaně. Ostatně, v minulosti před tím varovala i Policie ČR. Jak redakce Událostí247 zjistila, například předloni policisté v Třeboni řešili případ muže, který kvůli tomu přišel o 150 tisíc korun. Naletěl na podvodnou SMS zprávu, která se tvářila jako by pocházela od ČSSZ a lákala na vyzvednutí peněz. Ve skutečnosti však jejím cílem bylo získat od muže přihlašovací údaje k jeho internetovému bankovnictví a následně ho obrat o peníze.
Mnoho Čechů úřad považuje za důvěryhodný, a tudíž nejsou při komunikaci s ním tak obezřetní. A právě na to podvodníci ve velkém sází. Podle redakce Událostí247 je to velký problém, a je až děsivé, jak snadno lze zneužít jméno státní instituce k manipulaci s důvěrou lidí. Zároveň vnímáme, že problém není jen v samotných podvodnících, ale i v nedostatečné digitální gramotnosti Čechů. Zejména pak u seniorů, jež jsou v tomto ohledu velmi ohroženou skupinou, na niž podvodníci s oblibou cílí.
Aktuálně se podvodné SMS zprávy šíří znovu
Jak redakce Událostí247 zjistila na webu ČSSZ, aktuálně úřad varuje před další vlnou podvodných SMS zpráv. Konkrétně zločinci vyzývají, aby lidé otevřeli přiložený odkaz, vybrali si z nabídky svou banku a přihlásili se zde ke své bankovní identitě. Ve skutečnosti ale díky tomu získají jejich prohlašovací údaje a poté je snadno oberou o jejich peníze, podobně jako se to stalo v případu popsaném výše.
Lidé by si tedy na podobné praktiky měli dávat pozor. Jak ČSSZ upozorňuje, podobné zprávy lidem rozhodně nerozesílá a nikdy by po nich takového údaje skrze SMS zprávy nevyžadovala. Pokud tedy Čechům náhodou podobné textovky přijdou, doporučení zní jasně. Neotevírat a ideálně smazat. A i když už člověk odkaz otevře, v žádném případě by neměl nikam zadávat své osobní údaje.
Přišla vám někdy podobná podvodná zpráva?


