Provádíte bezkontaktní platby a výběry z bankomatu? V Česku se rozšířil podvod, který vás díky tomu připraví o peníze

Vybírání hotovosti a placení kartou s sebou přináší mnohá rizika. Kdo si nedá pozor, může kvůli tomu dokonce přijít o důležité údaje i své peníze.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Představte si, že si vyberete hotovost z bankomatu a o pár dní později zjistíte, že vám na bankovním účtu chybí peníze. A ne, nebavíme se zde o hotovosti, kterou jste si vybrali, ale o desetitisíce korun, které se z vašeho účtu začaly vytrácet. Začnete panikařit, absolutně nevíte, co se děje, a okamžitě zavoláte do banky, kde vám řeknou, že jste byli okradeni. Zní to děsivě, ale stát se to může i vám. Jak? Pojďme se společně podívat na rozšířený a oblíbený podvod podvodníků.

Podvod zvaný skimming

Používání platebních karet k výběru hotovosti z bankomatu je běžnou součástí našeho života. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že i tato každodenní činnost může být spojena s rizikem. Redakce Událostí247 nedávno upozorňovala například na službu dynamické konverze měn (DCC), kvůli které můžete přijít o mnoho peněz. Nejde však o jediné riziko, které se s výběrem hotovosti z bankomatu pojí.

Podvodníci neustále zdokonalují své metody a jedním z nejčastějších podvodů poslední doby je skimming – krádež údajů z platební karty přímo při transakci. Jde o druh podvodu, při kterém podvodníci využívají speciální zařízení, které dokáže číst údaje z vaší platební karty. To se většinou nachází pod čtečkou na platebním terminálu nebo pod čtečkou u bankomatů.

Podvodníci mají další lest na důchodce: Vše začíná prohlídkou u lékaře, vybílenou peněženkou končí

iZdroj fotografie: Depositphotos
Skimming se stává stále populárnějším, především pak v zahraničí

Tento podvod je rozšířený především v Americe, kde podvodníci instalují miniaturní kamerky na klávesnici platebních terminálů. Ty následně dokážou nasnímat nejen údaje z vaší platební karty, ale také PIN, který při platbě či výběru zadáváte. Tyto údaje jsou následně přeneseny na jinou kartu bez vědomí právoplatného držitele karty. Výsledkem je ztráta peněz, o které si ze začátku nemusíte být ani vědomi.

Jak se proti skimmingu chránit

V případě, že se chcete vyhnout skimmingu, je důležité před použitím platební karty kontrolovat bankomaty, terminály a další čtečky karet. Jak redakce Událostí247 zjistila, podvod lze většinou rozpoznat už od pohledu. Hledejte něco uvolněného, křivého, poškozeného nebo poškrábaného. Pokud platební terminál vypadá „divně“ či nestandardně, pak byste se placení na něm měli vyhnout obloukem.

Čechům volají rafinovaní podvodníci ze zahraničí. Pokud zavolají i vám, raději okamžitě zavěste

iZdroj fotografie: Česká spořitelna
Pokud platební terminál vypadá nestandardně, vyhněte se mu oblokem

Něco podobného se mi stalo v zahraničí u jednoho ze stánků na pouličním tržišti. Klávesnice platebního terminálu byla vyvýšená a jako by ani neseděla na svém místě. Hned jak jsem to viděl, raději jsem se z placení vykroutil, vrátil jsem zboží, o které jsem měl zájem a odešel jsem,” řekl Událostem247 Rostislav K., který popisoval svůj zážitek z dovolené v Turecku.

V případě, že se chystáte vybrat hotovost z bankomatu, před zadáním PINu se pokuste zatáhnout za okraje klávesnice. Pokud se podivně hýbe či nesedí na svém místě, výběru z bankomatu se vyhněte. Pokud s ní nic není, při zadávání PIN kódu co nejvíce zakryjte klávesnici, abyste zamezili kameře zaznamenat váš PIN.

Setkali jste se někdy se skimmingem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články