Pro stovky tisíc Čechů nastaly od července velké změny. Mnozí kvůli nim začali přicházet o své peníze.
Jak již dříve psaly Události247, od začátku července začala platit nová pravidla týkající se penzijního spoření. Na mnohé lidi přitom tyto změny mají velké negativní dopady. Zatímco někteří začali přicházet o své každoměsíční státní finanční příspěvky, jiným hrozí, že o své naspořené peníze přijdou úplně. Týká se to stovek tisíc důchodců.
Někteří už na státní příspěvky nedosáhnou
Jednou z hlavních novinek jsou změny ve výši státních příspěvků. Dosud na ně měli nárok ti, kteří si spořili alespoň 300 korun měsíčně, píše web Novinky. Tito lidé však o peníze přišli. Na státní příspěvky od července dosáhnou pouze ti, kteří si pravidelně odkládají alespoň 500 korun, za což jim stát přidá bonus 100 korun. To je o 30 korun méně, než kolik za stejně vysokou spořenou částku Češi dostávali doposud. Naopak se zvýší maximální možná částka, kterou mohou Češi od státu na příspěvcích čerpat. Za měsíční spoření částky 1 700 a více nově dostávají 340 korun.
Kvůli této změně tak mnozí lidé o své pravidelné státní příspěvky přišli, přestože dosud na ně měli nárok. A rozhodně jich není málo. Jak uvádí server Deník, změna se dotkla skoro milionu Čechů. Pokud si tito lidé spořenou částku nezvýší, přestane tak pro ně být spoření výhodné, neboť peníze se jim nebudou nijak zhodnocovat. Navíc, zdaleka se nejedná o jedinou negativní změnu, se kterou se musí mnozí Češi vypořádat.
Mnozí lidé o své peníze mohou přijít úplně
O státní příspěvky zcela přišli důchodci. A to nehledě na výši částky, kterou si spoří. Jak již dříve upozornily Události247, na peníze nově nemají nárok ti, kteří pobírají starobní důchod. Mnozí penzisté tak logicky chtějí své spoření ukončit, neboť už pro ně není nadále výhodné. To se jim ale nemusí vyplatit.
Kromě jiného se totiž také prodloužila minimální doba spoření, po jejímž uplynutí si lidé mohou své našetřené peníze vybrat bez sankce, jak dodává web Deník. A to z 5 na 10 let. K tomu pak lidé musí splňovat věkovou hranici 60 let. Ti, kdo si budou chtít úspory vybrat dříve, na to pak mohou doplatit.
Jak již dříve psaly Události247, ti, kteří by spoření chtěli opustit po méně než 5 letech, přijdou o veškeré dosud získané státní příspěvky. A pokud by lidé chtěli odejít po méně než 2 letech od zahájení spoření, přijdou o všechny své peníze, tedy jak ty získané od státu, tak vlastní vložené úspory. I když už se tedy mnohým, například důchodcům, peníze ve spoření nijak nezhodnocují, stále je pro ně výhodnější ve spoření setrvat a počkat alespoň do doby, než jej budou moci opustit.