Často se mluví o tom, že nás naše telefony odposlouchávají, ale je toto tvrzení pravdivé? To prozradí jednoduchý experiment.
V dnešní době je ochrana soukromí v digitálním světě klíčová. Ve svých telefonech máme spoustu osobních a důležitých dat, a představa, že bychom o ně přišli, je děsivá. Jenže v poslední době se zdá být naše soukromí v ohrožení. Velký podíl na tom mají naše telefony, které se občas chovají, jako by nás odposlouchávaly a schválně nám nabízejí reklamy na produkty, o kterých jsme se byť jen letmo zmínili. Je tedy opravdu možné, že náš telefon slyší, co říkáme? A může nás nějak ohrozit? Podle webu Medium ano.
Špehuje vás váš telefon?
Všichni to známe moc dobře. Jsme s přáteli nebo například s rodinou a bavíme se například o dovolené v Krkonoších. Neuběhne ani týden a při používání telefonu na nás začnou vyskakovat reklamy na ubytování v Krkonoších. Člověk je pak přesvědčen o tom, že ho jeho telefon odposlouchává, a rázem se pak bojíme o své soukromí. Stalo se to i vám? I kdyby ne, možná vás telefon i přesto odposlouchává a vy o tom ani nevíte. Zda je to pravda, to dokáže odhalit jednoduchý test.
Odborníci ze společnosti NordVPN nabízejí jednoduchý postup, jak zjistit pravdu a chránit se. Zvolte si nějaké téma, o které se normálně nezajímáte a o kterém nikdy nemluvíte. Dejme tomu například koňská sedla. Vaším úkolem bude v příštích dnech čas od času o koňských sedlech mluvit, a to v momentě, kdy budete mít po ruce svůj telefon. Vaším cílem je zjistit, zda software v telefonu dokáže zaznamenat váš zájem a následně na něj reagovat. Je však důležité, abyste o daném tématu jen mluvili. Nesmíte si daný produkt vyhledávat ani o něm mluvit v internetových konverzacích.
Sledujte, co se děje
Pokud se vám během následujících dní začnou zobrazovat reklamy na dané téma (v našem případě šlo o koňská sedla), pak je odpověď jednoduchá. Ano, váš telefon vás skutečně odposlouchává. Pak tedy nastává důležitá otázka – jak je možné, že se to děje, a jak se proti tomu chránit?
Ta nejlepší věc, kterou můžete udělat, je vypnout svého hlasového asistenta – Siri, Alexa, nebo Google Asistenta. Zároveň zkontrolujte všechny své aplikace v telefonu a zakažte jim přístup k vašemu mikrofonu. Může se totiž stát, že jste při jejich stažení nečetli podmínky a dané aplikaci jste přístup k mikrofonu povolili. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel si můžete zajistit větší ochranu citlivých informací před nechtěným sledováním.