Tisíce Čechů každý rok nedostanou státní důchod, i když si o něj zažádali. Příčin to může mít několik.
Události247 již v minulosti několikrát psaly o případech, kdy lidé sice dosáhnou důchodového věku, stát jim však důchod nepřizná. Příčin to může mít vícero, asi tou nejčastější ale je nedostatečný počet odpracovaných let, přesněji řečeno let, po které státu odváděli či za ně zaměstnavatel odváděl sociální pojištění.
Důchod jen pro ty, kteří mají odpracované roky
Zamítnutí žádosti o přiznání starobního důchodu každoročně postihne tisíce Čechů. Jak vyplývá ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), například v letech 2013 až 2020 to bylo okolo 7 tisíc případů ročně. Mnozí přitom skutečnost, že jim například chybí zmíněné roky zaplaceného pojištění, zjistí až při podání žádosti o důchod, respektive jejím zamítnutí.
Stejně jako každý rok, ani ten příští nelze čekat, že by tato situace mnohé Čechy nepostihla. Kromě takzvané práce na černo, kdy za lidi není odváděno zmíněné pojištění, může odpracované roky zejména ženám ubrat třeba několikaletá péče o děti. Podobný efekt pak má i odsouzení do vězení nebo práce v zahraničních zemích, s nimiž Česká republika nemá sjednanou dohodu o sociálním pojištění, dodává web iDnes.
Potřebná doba pojištění se nedávno zvyšovala
Kolik let řádně zaplacených odvodů tedy lidé aktuálně potřebují, aby na státní důchod měli nárok? Nyní je minimální doba pojištění pro důchod stanovena na 35 let. Ti, kteří toto kritérium nesplní, pak mohou po dalších 5 letech požádat o odložený důchod. Avšak jen pokud mají zaplacených alespoň 15 let pojištění, píše web Seznam Zprávy.
V případě předčasných důchodů však v nedávné době došlo ke změně. Namísto 35 let musí žadatelé muset mít zaplacených 40 let. Novinka začala platit od letošního listopadu, dodává web Seznam Zprávy. Ti, kdo podmínku nesplní, pak z předčasného důchodu nedostanou ani korunu a budou se muset vrátit do práce.