Aby Češi dostali důchod, musí splnit řadu požadavků. Nemalá část lidí však možná na penzi nebude mít nárok.
Že důchody velké části Čechů v budoucnu nebudou zrovna vysoké se ví již delší dobu. Tento trend zpomalení růstu penzí ještě posilují důchodové reformy, které vláda zavádí a o nichž psaly Události247. Vlivem rozsáhlých úspor nejen v důchodech se však zdá, že minimálně jedna skupina Čechů bude na stáří třít bídu s nouzí. Stát jim totiž dost možná z důchodu nevyplatí ani korunu.
Tito lidé budou mít smůlu
Jedná se o takzvané dohodáře, tedy lidi pracující na dohodu o provedení práce. Velká část těchto lidí za sebe totiž neodvádí sociální pojištění. Jak připomíná web Novinky, aktuálně je systém nastavený tak, že lidé pracující na dohodu musí pojištění platit pouze v případě, že si vydělají více než 10 tisíc korun za měsíc. Mnozí proto například pracují u více zaměstnavatelů současně a mají tak více dohod. Díky tomu odvody nemusí platit vlastně vůbec. To však může být problém, protože kdo neplatí odvody, ten důchod nedostane.
„Dneska máme přes 60 miliard korun ročně, které se vyplácejí v dohodách, a jenom zhruba ze dvou miliard korun tohoto objemu je vypláceno pojistné. A ti lidé nebudou mít jednou důchody,“ cituje vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) web iRozhlas. Zdá se tak, že stát má ve věci odvodů jasno. Ti, kdo nebudou platit, důchod zkrátka nedostanou.
Doba výhodných podmínek skončí
V současné době se proto diskutuje o potenciálních změnách v systému odvodů na sociální zabezpečení pro osoby pracující na dohodu, jak píše web Echo24. Nově by měli dohodáři či jejich zaměstnavatelé platit pojištění vždy, když „u jednoho zaměstnavatele překročí výdělek ve výši 25 procent nebo u více zaměstnavatelů ve výši 40 procent průměrné mzdy,“ píše web Novinky.
Po překročení této hranice pak bude muset za pracovníka zaměstnavatel zaplatit sociální pojištění ve výši „24,8 % ze mzdy a dohodář dalších 6,5 % a nově ještě 0,6 % za nemocenské pojištění,“ uvádí web E15. A další peníze zaplatí za zdravotní pojištění. Konkrétně 9 % ze mzdy uhraní zaměstnavatel a dalších 4,5 % zaplatí dohodář.
Cílem navrhovaných změn je, aby i tito lidé do systému veřejných financí přispívali. Jurečka pak rovněž argumentuje snahou přimět lidi, aby si uvědomili, že pokud chtějí v budoucnu čerpat důchod, je nutné, aby do systému sociálního zabezpečení přispívali férově a adekvátně, dodává server Echo24. Bude je to ale stát nemalé peníze.