Téměř všichni žijeme s přesvědčením, že zadarmo nám nikdo nic nedá. Existují ale výjimky a přesně tak tomu je i v tomto případě.
S nemovitostmi je to občas složité. Majitelé domů a bytů mají dokonce letos novou povinnost, za jejíž opomenutí jim může hrozit pokuta 400 000 Kč. Člověk pak přemýšlí nad tím, zda se vůbec vyplatí nějakou tu nemovitost vlastnit. Někteří se proto nákupu nemovitosti vyhýbají a ti, kteří by si vlastnit nemovitost přáli, na ni bohužel nemají peníze. Český stát proto momentálně čelí neobvyklé situaci. Spravuje desítky tisíc nemovitostí, které pro něj nemají žádné další využití. Podle webu TN některé prodá, jiné rozdá zdarma.
Stát má nový plán
Rozsáhlý majetek, který stát získal převážně od neznámých vlastníků, by mohl v brzké době přejít do rukou jiných institucí, obcí, nebo dokonce jednotlivců. Během uplynulých deseti let probíhaly intenzivní snahy dohledat vlastníky nemovitostí s neúplnými nebo chybějícími údaji. Na konci roku 2023 však Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uzavřel pátrání a neidentifikované nemovitosti připadly státu. Jedná se o majetek v hodnotě 5 miliard korun.
Nejde samozřejmě jen o domy či byty. Většinu z této částky tvoří pozemky, orná půda, lesy, vinice i sady. Co ale s nimi? Zdá se, že stát má plán. Zemědělská půda skončí pod správou Státního pozemkového úřadu a lesy přejdou na Lesy ČR. Pozemky chce stát nabídnout státním institucím, a pokud neprojeví zájem, převezmou je obce, ve kterých se nemovitosti nachází. Pokud obce projeví zájem, získají je zcela zdarma.
Jak to bude s jednotlivci?
V případě, že si nechtěné nemovitosti nepřevezmou ani obce, mohou být nabídnuty jednotlivcům. Ti je poté mohou získat skrze veřejné dražby. Proč k tomu všemu vůbec došlo? Nemovitosti s nejasnými vlastníky často komplikovaly rozvoj infrastruktury. Stát pak nemohl bez souhlasu majitele nemovitosti získat povolení pro realizaci nejrůznějších projektů, jako například stavby cest, cyklostezek nebo veřejných budov.
Některé z nemovitostí zároveň chátraly, což celkově narušovalo estetiku okolí a v některých případech i představovalo značné riziko. Stát chce převedením nemovitostí dosáhnout toho, aby byly efektivněji využity a zamezilo se tak jejich chátrání.