Některé produkty, které jsou nám prezentovány ve velkých obchodních řetězcích, nejsou skutečně tím, za co se vydávají.
Víte skutečně o tom, jaké potraviny si v supermarketech kupujete? Jasně, každý přece pozná máslo, ale dokážete rozeznat rozdíl mezi čerstvým máslem a máslem klasickým? Zdá se to jako prkotina, ale pokud si koupíte máslo, které bylo označeno za čerstvé a přitom čerstvé není, pak jde o klamání zákazníků. O této problematice vás redakce Událostí247 informovala již v minulosti. Věděli jste ale, že vás supermarkety mohou oklamat i v případě tavených sýrů?
Pozor na tavené sýry
V posledních týdnech se na sociálních sítích začala rozebírat kvalita tavených sýrů a konkrétně pak jejich označování v supermarketech. Problém není ani tak v tom, že by samotné produkty byly nekvalitní, jako spíše v tom, že jsou vydávány za něco, čím nejsou. On totiž produkt, aby byl označen za tavený sýr, musí podle zákona splňovat hned několik důležitých pravidel. V České republice se výrobou a prodejem tavených sýrů zabývá konkrétní legislativa – vyhláška č. 397/2016 Sb. Tato právní norma přesně stanovuje, co lze považovat za tavený sýr a jaké další kategorie podobných výrobků existují.
Za pravé tavené sýry můžeme označit pouze ty, které prošly tepelným zpracováním – tavením. Do této skupiny potravin patří i tavené sýrové výrobky a tavené mléčné výrobky. „Jako tavený sýrový výrobek se označí mléčný výrobek, který je tepelně ošetřen tavením, obsahuje více než 5 % laktózy a v němž sýr tvoří nejméně 50 % hmotnostních sušiny tohoto výrobku,“ praví zákon. Za tavený mléčný výrobek pak považujeme ten, který byl tepelně ošetřen tavením a obsahuje více než 5 % laktózy.
Co to ale znamená pro spotřebitele? No, v první řadě, pokud si koupíte mléčné výrobky, který jsou mylně vydávány za tavené sýry, pak jste byli oklamáni. Zda obchodem nebo samotným výrobcem, to už pak záleží na tom, zda udělal výrobce chybu při výrobě, nebo supermarket při jeho označení.
Co s takovým výrobkem
Nařízení Evropského parlamentu č. 1169/2011 mluví jasně. Supermarkety jsou povinny poskytovat spotřebitelům všechny faktické informace o potravinách. V případě, že by tomu tak nebylo, popis dané potraviny by buď musel být upraven, nebo by samotná potravina musela být stažena z prodeje. Pokud například podíl přírodních sýrů v produktu neodpovídá legislativnímu minimu nebo je výrobek nesprávně označen, nemůže být prodáván jako tavený sýr.
V případě, že dbáte na to, jaké potraviny si kupujete, doporučujeme vám pozorně sledovat etiketu a zajímat se o složení konkrétních produktů. Důležité je sledovat, zda výrobek odpovídá definici podle zákona a jaký je jeho skutečný obsah sušiny, tuku nebo přírodního sýra. Pokud si takový produkt zakoupíte a všimnete si nesrovnalostí až doma, můžete požádat o vrácení peněz a supermarket můžete na tuto chybu upozornit. Určitě to ocení – v případě nesrovnalostí by totiž mohla zakročit Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, což by pro samotný supermarket mohlo být velmi nepříjemné.
Jak často kupujete v obchodech tavené sýry?


