O tom, že se senioři musí připravit na spoustu nepříjemných změn, vás na Událostech247 informujeme pravidelně.
Od letošního roku se například mění systém důchodového spoření a mnohé Čechy tato změna ovlivní skutečně výrazně. Jak totiž upozorňují penzijní společnosti, tento krok bude pro mnohé stávající důchodce znamenat možnou ztrátu části jejich naspořených prostředků, jak jsme na Událostech247 psali nedávno.
Stát dělá ve výplatách chyby
O tom, že mnozí Češi mají velmi nízký důchod psaly Události247 několikrát. V některých případech v tom jsou ale lidé nevinně. Příkladem je žena z jižní Moravy, která má diagnostikovanou roztroušenou sklerózu a kvůli své nemoci nemohla chodit do práce. Od státu ale místo mimořádného invalidního důchodu dostávala pouze obyčejný, jak jsme upozornili už dříve. Chybu úřady objevily až po dlouhých 11 letech, po které žena dostávala 6500 korun měsíčně. Nedostatek příjmu pak představoval měsíční rozdíl 10 tisíc korun.
Nakonec se tedy ukázalo, že stát ženě dluží přes 1,3 milionu korun. Není to navíc jediný přešlap, který má stát v souvislosti s vyplácením důchodů na svědomí. Jak informovaly Události247, mnozí Češi řeší to, že i rok po podání žádosti o starobní důchod penzi stále ještě nedostávají. V tomto případě je pak čeká výplata pěkné částky, kterou jim stát kvůli zdržení dluží. Do té doby se ale mohou ocitnout ve finanční a dluhové pasti, aby měli alespoň na základní životní potřeby.
Koho by se mohly nízké důchody týkat
Existují však další případy, kdy se lidé dočkají jen malého důchodu. Například když vám zaměstnavatel vyplácí větší část mzdy na ruku, z čehož neodvádí sociální pojištění, jak upozornil web Finance. „To je bohužel můj případ a mám to tak pořád, se zaměstnavatelem se nemůžu dohodnout na tom, aby mi dával oficiálně celý plat, takže mám ofiko minimální částku a až půjdu do důchodu, asi si někde postavím stan, ve kterém budu bydlet,“ řekla Událostem247 paní Kristýna z Brna.
Dále to může být práce na poloviční úvazek, u kterého může být měsíční mzda i nižší. Pozor by si měli dát také „věční“ studenti. Od roku 2010 se totiž doba studia nehodnotí pro důchodové účely jako náhradní doba pojištění. Každý rok pojištění přitom při výpočtu starobního důchodu hraje vyšší roli, než řada žadatelů o starobní důchod předpokládá, připomíná web Finance. S tím, že by mohli pobírat nízký důchod, se kterým jen těžko vyžijí, by měli počítat také podnikatelé, kteří platí jen ty nejnižší daně.