Stát: Senioři budou muset nadále pracovat. Na důchody nejsou peníze, vydělejte si je sami

Čeští senioři se budou muset přizpůsobit mnoha změnám, které postihnou vyplácení důchodů. Jednou ze zásadních věcí bude nutnost pracovat i v pokročilém věku.

i Zdroj fotografie: Milica Buha/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Vláda se letos rozhodla, že český důchodový systém potřebuje velké změny. Na důchody prý totiž nejsou peníze a věc je tak potřeba řešit. Většina novinek se proto dle očekávání týká právě výše penzí. Jak psaly Události247, vedle změny valorizačního vzorečku je v plánu i postupně snižovat zápočet osobního vyměřovacího základu. To však není to jediné opatření. Mnoho Čechů tak nejspíš na důstojnou penzi jen tak nedosáhne a nezbude jim nic jiného než nadále pracovat a vydělat si peníze sami. S tím ale mnozí senioři nesouhlasí.

Budou senioři takového nasazení schopni?

Hlavním důvodem kritiky je posun věkové hranice pro odchod do důchodu. Ta by se nově měla stanovovat flexibilně na základě průměrné délky dožití. Konkrétně tak, aby Češi v důchodu trávili zhruba 21,5 roku, jak psaly Události247. A ruku v ruce s tím tak zcela logicky půjde i fakt, že senioři budou muset pracovat výrazně déle, než jak bylo zvykem u generací před nimi.

Stát: Důchody už brzy čekají obrovské změny. Připravte se, tohle nebude jen tak. Hlavně seniorům se to určitě líbit nebude

Prodloužení aktivní pracovní doby však přináší otázky ohledně schopnosti starších obyvatel zvládat v pokročilém věku očekávané pracovní nasazení. A mnozí zcela oprávněně pochybují o tom, zda budou lidé ve věku 67 nebo 68 let fyzicky i mentálně schopni plnit své profesní úkoly. A to nejen kvůli různým nemocem, které ve stáří přichází. „Po věku 65 let dochází k úbytku mozkové hmoty o 10 až 15 %. Je tam snížení reakční doby, myšlení je pomalejší, dochází k úbytku svalové hmoty,“ uvádí pro web TN lékař Lubomír Nečas.

Nastanou velké změny

Zdá se, že lidem nezbude nic jiného než se změnám přizpůsobit. Například podle sociologa Jana Herzmanna si na to společnost zkrátka zvykne, jak řekl pro server TN. Změny to však budou skutečně výrazné. Jak totiž píše web Novinky, aktuálně v Česku pracuje jen 7 procent lidí ve věku nad 65 let. Již za pár desítek let by to přitom měli být v podstatě všichni.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé druhy manuální práce již lidé v pokročilém věku dost možná nebudou schopni vykonávat

Zatímco někteří senioři budou nová pravidla přijímat s nelibostí, jiní se dost možná až tak zlobit nebudou. Z výzkumu společnosti IPSOS totiž vyplynul zajímavý fakt, a sice že celkem 85 procent zaměstnaných seniorů je se svým zaměstnáním spokojených, píše web Seznam Zprávy. To je dokonce víc než u lidí mladších. „Z toho plyne, že pokud člověk aktivně řídí svoje pracovní směřování i ve vyšším věku, je jeho pohled pozitivnější a je spokojenější,“ řekl pro web Seznam Zprávy ředitel výzkumné agentury IPSOS Jakub Malý.

Myslíte si, že lidé budou v pokročilém věku schopni naplno pracovat? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články