Stovky tisíc lidí musí státu do 2. května poslat důležitý dokument. Kdo to neudělá, schytá od úřadů pokutu 300 000 korun

Lidé, kteří podnikají a pracují takzvaně sami na sebe, mají jednu důležitou povinnost. Zbývá jim navíc už jen pár dnů do termínu.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Zatímco zaměstnanci se co se týká papírování nemusí o nic starat a vše za ně zařídí jejich zaměstnavatel, živnostníci a podnikatelé jsou na tom v tomto ohledu podstatně hůř. Nejenže musí každý měsíc státu platit odvody, ale navíc si musí hlídat také řadu dalších povinností, jak jsme na Uádlostech247 informovali už dříve.

Podnikatelé mají spoustu povinností

Víte od nás také, že se od letošního roku výrazně navýšilo zdravotní a sociální pojištění a i v příštích letech odvody razantně porostou. Tyto nemalé částky, které podnikatelé státu každý měsíc odvádí, však nejsou to jediné, co musí dělat. Každý rok totiž musí také poslat státu daňové přiznání. Kdo to včas neudělá, dostane nemalou pokutu. Týká se to přitom velké části lidí. Počet OSVČ totiž nadále roste a na konci roku 2023  jich v Česku bylo přes 1,1 milionu.

Miliony Čechů přijdou v roce 2024 o 13 848 Kč. Stát už o všem rozhodl, neuděláte s tím nic. Víme, zda o peníze přijdete i vy

Živnostníci mají od loňského roku povinnost podávat přiznání k dani z příjmů elektronicky, připomíná web Novinky. Těm, kteří měli loni příjmy z podnikání, ale podali přiznání v papírové formě a nereagují ani na výzvy úřadů, hrozí pokuta 1000 korun. Finanční správa navíc uvaluje sankci ve výši 0,05 procenta vyměřené daně za každý den prodlení. V případě nezaplacení samotné daně nabíhá i penále. V krajním případě živnostníkovi může hrozit i daňová exekuce.

Jak se pokutě vyhnout?

Termín pro podání daňového přiznání v elektronické podobě je do 2. května. Berním úřadem vyčíslená sankce může nejvýše dosáhnout pěti procent vyměřené daně a nesmí být vyšší než 300 tisíc korun, píše dále web. Zdravotní pojišťovny pak mohou podnikateli za to, že přehled neodevzdal, uložit pokutu až 50 tisíc korun. Stejně tak může učinit také správa sociálního zabezpečení. Opozdilcům pak za každý den nabíhá penále za neodvedenou daň, která by měla být zaplacena společně s podáním přiznání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podat daňové přiznání každoročně zapomene řada lidí

Všem, kteří přiznání podali v papírové namísto v elektronické formě, minulý rok ještě Finanční správa pokutu odpustila, protože šlo o novinku, která platila poprvé. Letos ale už správa pokutu nikomu odpouštět nebude.Minulý rok jsem taky podávala přiznání ještě v papírové podobě. Letos už je to pro mě elektronicky těžší, takže jsem si najala účetní a ta s tím má naštěstí zkušenosti, takže mi pomůže. Podané ho ale zatím ještě nemám,“ přiznává paní Elena.

Musíte letos podat daňové přiznání? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články