Pokud nedůvěřujete bankám a své peníze máte raději schované doma, vyplatí se je čas od času zkontrolovat.
Česká národní banka pravidelně stahuje z oběhu staré bankovky a nahrazuje je novými. Může se však stát, že lidí, kteří při placení používají spíše kartu, nebo ti, kteří si peníze schovávají doma, o tom ani nevědí. Platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999 například skončila už 1. července 2022, jak Události247 informovaly.
Do kdy je možné neplatné bankovky vyměnit?
Pokud tedy máte nějakou hotovost už pár let schovanou doma, měli byste si raději tyto bankovky zkontrolovat. Mohlo by se vám totiž později stát, že by byl v bance problém s jejich výměnou. Neplatné starší vzory bankovek jsou od těch, které nadále zůstávají v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou ochranného proužku, tedy ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění.
Nejnovější vzory bankovek mají proužek širší a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Česká národní banka o tom informuje na svém webu. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky. Bankovky, jejichž platnost skončila dnem 30. června 2022, je možné vyměnit na pokladnách ČNB. Výměna neplatných bankovek v České národní bance je časově neomezená.
Pozor na vracení bankovek si dávejte i u obchodníků
S výjimkou ČNB není nikdo povinen přijímat nebo vyměňovat vám již neplatné bankovky. Obchodníci nejsou povinni přijímat od zákazníků neplatné peníze jako úhradu za zboží a mají ze zákona právo takové peníze odmítnout, informuje dále banka. Pokud jakákoli právnická osoba nebo směnárník neplatné bankovky přijmou, nesmí je už vrátit do oběhu. Tato povinnost slouží zejména k ochraně občanů.
Měla by totiž zajistit, že lidé v peněžním oběhu dostanou pouze taková platidla, která jsou pravá a platná a která mohou při dalších platbách bez potíží využít, což v případě neplatných bankovek nemohou. Pokud by k tomu i přesto došlo a zákazník by dostal zpět neplatné platidlo, má ze zákona právo na místě požádat obchodníka o výměnu neplatné bankovky za platnou. Obchodník je totiž povinen vracet zákazníkům výlučně platné tuzemské bankovky a mince.