O tom, že nákup potravin se v dnešní době stává téměř adrenalinovou záležitostí, jsme na Událostech247 psali několikrát.
Víte od nás i to, že reklamaci zboží nebo vrácení peněz Češi moc neřeší, protože u potravin se často jedná o zanedbatelné částky. Experti přesto spotřebitelům radí, aby obchodníky na závady upozorňovali. Potraviny reklamuje v Česku asi 40 procent zákazníků. Pro dalších 60 procent je částka za zkažený jogurt nepodstatná a jen ho vyhodí do koše.
Nejde o první případ pochybení
Asi 5 procent tohoto zboží je závadných. Obchodníci po celé republice díky tomu vydělávají zhruba 15 miliard korun na tom, že ho lidé nereklamují. Dalším nejčastějším důvodem reklamace je to, že nesedí cena. Často se stane, že lidé až doma zjistí, že je jiná, než bylo uvedeno v letáku nebo u cenovky v regálu. Jde o klamání zákazníka. Psali jsme, že v takovém případě má zákazník také nárok na doplacení cenového rozdílu.
Horší situace nastane v případě, když je závadné zboží určeno dětem. Například sladkosti. Italský výrobce cukrovinek Ferrero musel před dvěma lety z českého a slovenského trhu stáhnout veškeré výrobky Kinder vyrobené v jeho závodě v Arlonu v Belgii, kde firma pozastavila provoz. Bylo to kvůli několika hlášeným případům salmonely, které mohly souviset s čokoládami od této společnosti, jak psal dříve web CNN Prima News.
Děti mlsaly závadnou čokoládu
Podobná situace nastala také tento rok, když společnost Globus upozorňuje zákazníky na závadné produkty, které s okamžitou platností stáhla z trhu. Opět se jednalo o čokoládové výrobky firmy Ferrero, jak upozornil web TN. Důvodem ke stažení bylo podezření na nevyhovující kvalitu, jak obchodní řetězec upozornil na svých webových stránkách. Mohlo to tedy znamenat nebezpečí pro děti, které uvedené sladkosti už snědly.
Z regálů tak zmizely sladkosti Kinder Happy Hippo, Kinder čokoláda a Kinder mléčný řez od dodavatele Ferrero Česká s.r.o. Přesné šarže výrobků najdou zákazníci na webu společnosti. Vzhledem k tomu, že čokoláda má poměrně dlouhé datum spotřeby, je možné, že ji mohou mít někteří lidé ještě doma. Proto svým dětem jejich oblíbené sladkosti raději pořádně zkontrolujte, ať s nimi pak případně nemusíte k lékaři.