Existuje několik možných situací, kdy lidem může domů přijít nevyžádaná kontrola.
Ne všichni lidé to ví, ale různé ohlášené či neohlášené kontroly mohou do jejich domácností přijít hned z několika důvodů. Mohou to být různí úředníci, ale také třeba zaměstnavatel či majitel bytu, který si lidé pronajímají. Kdo tyto lidi nevpustí dovnitř, může dostat v některých případech pokutu či vyhazov z práce.
Na kontrolu mohou přijít tito úředníci
Jeden z případů, kdy úředníci mohou lidi navštívit je, když například staví dům. V tu dobu jim může přijít kontrola ze stavebního úřadu, kterou lidé musí umožnit Jak již dříve psaly Události247, pokud by tak majitelé domu neučinili a úředníka dovnitř nevpustili, může jim hrozit pokuta až 50 tisíc korun.
Další úředníci, kteří mohou Čechy navštívit, jsou ti z Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Jak rovněž informovaly Události247, ti mohou přijít na neohlášenou kontrolu v případě, že jsou lidé déle jak 14 dní na neschopence. I v tomto případě se pak neotevření dveří nevyplácí. Lidem za to mohou zkrátit či úplně odebrat neschopenku, anebo jim dokonce udělit pokutu 20 tisíc korun.
Kontrolovat nemocné může i zaměstnavatel
Jak jsme již zmínili, úředníci OSSZ mohou na kontrolu přijít až od 15. dne čerpání nemocenské. Ani do té doby však lidé nemají jistotu, že u nich doma neohlášená návštěva za účelem kontroly dodržování léčebného režimu nezazvoní. V prvních 2 týdnech nemoci je totiž může navštívit přímo jejich zaměstnavatel. Pokud by zjistil vážná pochybení, může o tom pracovníky OSSZ informovat. Lidem pak hrozí, že jim nevyplatí náhradní mzdu, v krajním případě pak mohou dostat i vyhazov.
A na závěr zmiňme ještě jeden typ kontrolních návštěv. V tomto případě vybrané Čechy nenavštěvují úředníci ani jejich zaměstnavatelé, nýbrž majitelé bytu, který si lidé pronajímají. Jak informuje web dTest, pronajímatelé mají právo svou nemovitost navštívit, ať už za účelem provedení oprav či kontroly stavu vybavení bytu. Měli by tak ale činit ideálně s předchozím ohlášením své návštěvy.