Pokud jste nemocní a zůstanete doma na nemocenské, měli byste dodržovat určitá pravidla.
Když už nám dá stát na něco peníze, chce si taky pořádně zkontrolovat, jestli na ně mám nárok. Například příspěvek na bydlení. Jak jsme na Událostech247 informovali, s pobíráním tohoto příspěvku souvisí také řada povinností. Jednou z nich je například povinnost povolit vstup úředníkům do domu.
Stát vám může vlézt do domácnosti z nejrůznějších důvodů
Dalším případem, kdy vám může domů bez ohlášení a v kteroukoliv denní či noční dobu přijít kontrola, je situace, kdy jste doma na nemocenské. Pracovní neschopnost totiž umožňuje mimo jiné i České správě sociálního zabezpečení a vašemu zaměstnavateli, aby vás zkontrolovali na vámi uvedené adrese. Časové omezení, kdy mohou přijít, ale není, a tak musíte počítat i s nočními hodinami.
Pokud má kontrolor podezření, může přijít klidně v 7 hodin ráno nebo ve 20 hodin večer, případně o víkendu nebo ve státní svátek. Dokonce i po 22. hodině večerní nebo před 6. hodinou ranní. Kontrola vás může navíc navštívit opakovaně, klidně každý den, jak jsme psali už dříve. Pokud nezastihne pacienta na nemocenské na zadané adrese, může být ukončena pracovní neschopnost, kráceny dávky nemocenské nebo zcela odebrány, a to i zpětně. Hrozit může i vyhazov z práce.
Co dělat, když vás kontrola nezastihne doma?
Zaměstnanci během prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti náleží náhrada mzdy. V zákoníku práce v § 192, je jasně stanoveno, že zaměstnavatel může zaměstnance během prvních 14 dnů, kdy pobírá náhradu mzdy, zkontrolovat, jestli opravdu dodržuje režim stanovený lékařem. Zaměstnavatel a později i pracovník ze sociálky bude kontrolovat, jestli se zdržujete v místě pobytu, které jste uvedli u lékaře a zda dodržujete dobu a rozsah stanovených vycházek.
Pokud vás kontrolor nezastihne na místě, které jste ošetřujícímu lékaři uvedli jako místo svého pobytu, nechá vám ve schránce oznámení o návštěvě včetně instrukcí, jak máte dále postupovat. Vzniklou situaci byste měli neprodleně řešit. To znamená co nejdříve navštívit svého lékaře a vysvětlit mu důvod, proč u vás kontrola nemohla být provedena. S vysvětlením se pak musíte dostavit i na příslušnou správu sociálního zabezpečení, radí web Novinky.