V červenci 2024 nepřijdou Čechům důchody tak, jak jsou zvyklí. Vše se změní k nepoznání. Kdo o tom nebude vědět, doplatí na to

Státní svátky mohou ovlivnit výplatu některých dávek od státu. Lidé by s tím proto měli počítat, aby se nečekaně neocitli bez peněz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že čeští senioři v poslední době nezažívali zrovna lehké časy, psaly Události247 už dříve. Podíl na tom má také vládní důchodová reforma, která zásadně upravila některé podmínky a parametry. Příkladem je třeba změna valorizačních mechanismů, kvůli kterým se zpomaluje růst penzí. Jak psaly Události247, důchody kvůli tomu letos vzrostly pouze o 760 korun, namísto 1770.

Hrozí, že někteří senioři zůstanou bez koruny

Psali jsme také o tom, že od příštího roku se dočká změny i výplata důchodů. Místo třinácti termínů v měsíci se totiž začnou vyplácet jen v sedmi, a to nejpozději do čtrnáctého dne v měsíci. Nově se také budou vyplácet vždy na kalendářní měsíc a takzvané klouzavé měsíce skončí. Výplatní termín důchodů stanovuje Česká správa sociálního zabezpečení a příjemci ho v podstatě nemohou nijak ovlivnit.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Výplatní termíny důchodů jsou vždy stanoveny předem

Změny ve výplatách ale nastanou také v příštích dnech. Mohou za to státní svátky, které jejich termín posunou. Česká správa sociálního zabezpečení proto dopředu upozornila, že dojde ke dvěma změnám, aby nedošlo ke zbytečným zmatkům a lidé se pak kvůli tomu neocitli nečekaně bez peněz. Červencové svátky tentokrát připadly na pátek a sobotu, takže se změna dotkne i výplatního termínu ve 4. dni, konkrétně důchody dorazí o den dříve, připomíná web České důchody.

Kdy nastane další změna ve výplatním termínu?

Termín výplaty v 6. den tedy bude posunutý o dva dny. Pozor dávejte především pokud si důchody vyzvedáváte na České poště. V tomto případě si ohlídejte vyzvednutí svého důchodu už ve čtvrtek 4. července, protože následující dva dny budou státní svátky a hned poté následuje neděle. Poštovní pobočky tak budou zavřené tři dny a mohlo by se vám stát, že nebudete mít peníze třeba ani na nákup. Další změna termínu výplat důchodů nastane v prosinci.

Stát: Čechům přestanou chodit důchody tak, jak jsou zvyklí. Vše se změní k nepoznání

Změna termínu odeslání důchodů se týká doručování na bankovní účet i zasílání přes Českou poštu. Dotýká se to všech typů důchodů. Tedy starobních, invalidních i pozůstalostních.  Vyplácení důchodů přes Českou poštu od loňského roku zdražilo z 29 na 35 korun. Poplatek za výplatu se ale týká jen důchodů přiznaných od roku 2010, připomíná web. Důchodci, kteří chtějí požádat o změnu způsobu doručování důchodu, tak mohou učinit pomocí žádosti. Postup najdete zde.

Zjišťujete si předem, jaké jsou výplatní termíny důchodů? Napsat nám to můžete v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články