Zdá se, že i přes vládní sliby, že potraviny zlevní tento očekávaný efekt nenastane. A co víc, mnohé produkty mohou dokonce i zdražit.
Potraviny v Česku za poslední rok zdražily skutečně hodně. A tento trend bohužel nijak nepolevuje. Události247 například psaly o tom, že výrazně vzrostou ceny rýže či oliv. Přestože tempo inflace v Česku polevuje, potraviny například v říjnu opět zdražily, jak píše web FinTag. A na lepší časy se nejspíš stále neblýská. Lidé by si tak raději možná měli udělat zásoby. Do doby, než v Česku opět klíčové potraviny astronomicky zdraží už moc času nezbývá.
Za tyto potraviny si lidé připlatí
V říjnu se meziměsíční růst, který celkově dosáhl jen 0,1 procenta nejvíce podepsal na vejcích. Ta zdražila skoro o 11 procent. Zhruba o 5 procent se pak zvýšily ceny u mléka, másla nebo vepřového masa, píše web FinTag. I v dalších měsících se však předpokládá, že může dojít k opětovnému zvyšování cen potravin.
Růst cen může být ovlivněn řadou faktorů, z nichž některé souvisí s nedávnými kroky vlády. Součástí konsolidačního balíčku jsou totiž i změny v sazbách DPH. Zatímco některé položky díky nižšímu zdanění od příštího roku zlevní, jiné naopak na ceně narostou. Konkrétně se do vyšší, 21procentní sazby přesunou třeba minerálky, džusy, energetické nápoje, šťávy nebo kojenecká voda, uvádí web Seznam Zprávy.
Změny v DPH zasáhnou i další oblasti
Přímé zdanění není jediný důvod, proč ceny mnohých produktů porostou. Například u potravin se totiž DPH dokonce sníží, konkrétně z 15 na 12 procent, připomíná web iRozhlas. I přesto je zde reálná obava, že částky, které Češi platí za potraviny se zvýší. Vzrostou totiž vstupní náklady, které musí výrobci platit.
„V souvislosti s konsolidačním balíčkem očekáváme v novém roce zvýšení cen vstupů, ať již z důvodu zvýšení DPH například u vodného a stočného, nebo u všech nápojů, dále z důvodu zvýšení regulačních poplatků za energie, návratu plateb za obnovitelné zdroje, nárůstu cen za obaly a likvidaci odpadů,“ uvedla pro web TN mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová. Například za pekárenské výrobky, ale i další potraviny si tak Češi v budoucnu dost možná připlatí.