V těchto obchodech nově zdraží skoro všechno: Maso, mléko i zelenina. Rychle tam běžte nakoupit, jinak se brzy nedoplatíte

Zdražování ani zdaleka nekončí. Češi navíc už brzy přijdou o možnost levných nákupů u našich sousedů.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Češi jsou velkými milovníky masa. Například v roce 2020 ho každý snědl v průměru 84 kilogramů, přičemž nejoblíbenější bylo vepřové, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Maso jí v Česku průměrně až 90 procent lidí. Jsme přitom daleko nad evropským průměrem, který je okolo 75 procent. Teď však hrozí, že si někteří lidé tuto základní potravinu nebudou moci dovolit. 

Konec nulové daně na základní potraviny

Jedním z důvodů je nedostatek vepřového masa v celé Evropě. Jak jsme upozornili, prasat totiž výrazně ubývá a vepřové maso se tak stává nedostatkovým zbožím. K tomu je samozřejmě třeba přičíst rostoucí náklady na energie či vyšší mzdy, které se dosud do cen nepromítly. Zdražení u naporcovaného masa i uzenin by mohlo dosáhnout až 10 procent. Mnozí Češi tak nejspíš budou muset maso oželet, protože jeho cena bude dost vysoká, nebo si ho opatřit jinde, kde bude levnější. Dosud jezdili na nákupy hojně do Polska.

Všemi milované maso bude v roce 2024 jenom pro bohaté. Jeho cena totiž bude obrovská. Ostatní lidé ho budou muset oželet

Teď však už nákupy v této zemi nebudou tak výhodné, jako tomu bylo dlouhé roky. Jak upozornil web CNN Prima News, tamní ministerstvo financí totiž nedávno oznámilo, že se od dubna zvýší daň z přidané hodnoty na potraviny z nuly na 5 procent. Nulová DPH na některé základní potraviny platila v Polsku od roku 2020. Podle současné vlády už to ale kvůli klesající inflaci není potřeba. Nákupy v sousední zemi se tak proto staly pro Čechy velmi atraktivní.

Vláda má zkreslené představy, říká zákazník

Ceny některých druhů potravin jsou rekordně nízké, proto jsem navrhl návrat k pětiprocentní sazbě daně. Nemyslím si, že se to odrazí na růstu jejich cen,“ cituje web Novinky vyjádření premiéra Donalda Tuska z 5. března letošního roku. Někteří Poláci s ním však nesouhlasí. „Nevím, kde potraviny nakupuje, ale v obchodech, kde je kupuji já jsou drahé už teď a po zavedení DPH budou ještě dražší,“ uvedl v anketě deníku Fakt pan Andrzej.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Polský obchodní řetězec Biedronka je častým cílem Čechů za levnými nákupy

Polské ministerstvo předpovědělo, že tempo meziročního růstu spotřebitelských cen i samotných potravin vykáže za únor a březen další zpomalení. Přispět by k tomu kromě poklesu cen zemědělských produktů na světových trzích měla také vysoká srovnávací základna. „Myslím, že třeba cena kuřecího masa je u nás srovnatelná jako v Polsku, co se tak dívám na letáky. Něco se tam ale vyplatí, tak tam ještě do konce března určitě vyrazíme,“ řekla Událostem247 paní Edita.

Jezdíte nakupovat do Polska? Pokud ano, budete tam jezdit i nadále? Můžete nám to napsat do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články