S některými věcmi, které máme rádi, se musíme čas od času rozloučit. Týká se to třeba některých potravin.
Z českého trhu jsou nadobro pryč například legendární pralinky. Oblíbená sladkost se tak zařadila mezi další, na které Češi mohou už jen vzpomínat. Například oplatky Vlnky, bonbóny Ledovky, Atlasky a další se už několik let v českých obchodech neprodávají.
Konec oblíbených potravin v Česku
Evropská unie nám také sebere tolik oblíbené potraviny s kouřovou a uzenou příchutí. Blíží se totiž zákaz takzvaného tekutého kouře, který jim dodává uzené aroma. Podle odborníků může ničit DNA. Konkrétně má jít o ty výrobky, které nevznikají přímo uzením, ale použitím zkapalněného kouře. Informovali jsme o tom, že tento tekutý kouř se využívá například k ochucování chipsů, sýra, dochucování slaniny, v některých polévkách a taky v hotových pokrmech.
Teď se budeme muset rozloučit s další potravinou, na kterou jsme zvyklí od dětství. Znojemské okurky, Moravanka nebo Kunovjanka se totiž budou vyrábět kompletně v cizině a dá se tak předpokládat, že jejich chuť už nebude taková jako doteď. Společnost Orkla oznámila, že uzavírá tradičního tuzemského výrobce kyselých okurek, kterým je společnost Znojmia, psal web Blesk. Tyto okurky jsou přitom jednou z nejoblíbenějších potravin a Češi je doslova milují.
Raději začnu zase zavařovat, říká naštvaná žena
Orkla je norská společnost, která v České republice vyrábí pro tuzemský i zahraniční trh potraviny řady značek. Mezi nejznámější patří například Vitana, Hamé, Otma a Májka. Důvodem uzavření dvou provozů je dlouhodobá ztrátovost. „Za mě je to další podpásovka, vždyť postupně přicházíme o naše poklady, které tu máme desítky let. A zrovna tyto okurky mezi ně určitě patří,“ řekla Událostem247 paní Irena s tím, že si raději začne zase okurky zavařovat doma.
Známé výrobky nahradí podle mluvčího společnosti Orkla Martina Frýdla externí dodavatelé ze střední a západní Evropy. Z bzeneckého provozu, který zaměstnal dvě stovky lidí, jdou na trh sterilované okurky. V Břežanech pracovalo 50 zaměstnanců a vyrábělo se tam mražené ovoce a zelenina. V budoucnu tak zákazníci sice najdou v obchodech stejně vypadající výrobky se stejnou značkou, ovšem vyráběné jinde, vysvětluje web Brněnská drbna.