V obchodech náhle astronomicky zdražují oblíbené potraviny, které kupuje každý z nás. Kdo si rychle neudělá zásoby, nedoplatí se

Zdražování není v poslední době nic nového. Někdy však podraží věc, u které by to čekal jen málokdo z nás.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O tom, že minerálky, džusy, šťávy, energetické nápoje, ale i kojenecká voda podraží, jsme vás na Událostech247 informovali už dříve. Vláda schválila, že všechno, s výjimkou kohoutkové vody, se přesunulo do vyšší sazby DPH, tedy na 21 procent. Podle Svazu minerálních vod je zařazení nealkoholických nápojů do vyšší sazby DPH nepochopitelné a bude to mít i vliv na spotřebu.

Voda z kohoutku je lepší než balená

Zejména minerální vody by pro své blahodárné účinky na zdraví měly být dostupné široké veřejnosti. Z těchto vod by se nemělo stávat luxusní zboží. Proto vůbec nechápeme jejich zařazení do 21% sazby,“ uvedla k tomu distributorská firma Mattoni. „Návrhem jsme šokováni. Je to kudla do zad, kterou těžce zkoušený nápojový průmysl opravdu nečekal. Zejména tíživý bude dopad na restaurace,“ sdělil už dříve pro web CNN Prima News generální ředitel Kofoly v Česku a na Slovensku Daniel Buryš.

iZdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
Řada nápojů v obchodech se nově přesunula do 21% sazby DPH

Cena nealkoholických nápojů v lednu ve srovnání s prosincem stoupla téměř o čtyři procenta, upozornil web ČT24. Jejich spotřeba ovšem dlouhodobě klesá. Většina českých domácností je zásobována vodou z veřejných vodovodů, jejíž kvalita patří k nejlepším na světě. „Piju doma jen vodu z kohoutku a musím říct, že mi chutná rozhodně víc, než když si koupím balenou, Ta je taková nijaká,“ řekla k tomu Událostem247 paní Hedvika z Brna s tím, že jim teče voda z Březové nad Svitavou. 

Spotřeba nealkoholických nápojů klesá

Nejkvalitnější voda v Česku pochází z chráněných oblastí nebo hlubinných vrtů. Musí se však samozřejmě upravit a filtrovat, a až potom může do vodárenské sítě. Využívá se ale také voda přímo z řek. Obecně mají lidé v Česku nejvíc v oblibě tvrdou vodu, které obsahuje hodně minerálů, ale taky hodně vodního kamene. „Když jsem byla malá, jezdili jsme ke známým na Šumavu. Měli tak měkkou vodu, že se nedalo pořádně smýt z rukou mýdlo,“ popsala paní Anna z Kolína.

Všechny tyhle české potraviny v roce 2024 brutálně zdraží. Rychle si udělejte zásoby. Kdo to neudělá, ten se v obchodech nedoplatí

To, že se od nového roku nealkoholické nápoje přesunuly z 15procentní sazby do 21procentní, se podle analytiků může projevit i v obchodech. Minerální vody od prosince zdražily průměrně o 13 haléřů na lednových 10,55 koruny za litr. Lidé by si tedy měli nakoupit do zásoby, jinak se později nedoplatí. Spotřeba kupovaných nealko nápojů však v Česku podle statistiků dlouhodobě klesá. Poslední souhrnná čísla jsou z roku 2022, kdy na každého člověka připadalo 230 litrů ročně, což je o 14 procent méně než před deseti lety. 

Povšimli jste si zdražení nápojů, které se přesunuly do nové sazby DPH? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články