V oběhu se objevila extrémně vzácná česká mince. Stojí stovky tisíc korun. Každý by si měl ověřit, zda ji nemá v peněžence

V supermarketu byste za desetikorunu dostali možná pár rohlíků. Sběratelé by vám však za jistý typ nabídli statisíce.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

V České republice je v oběhu hned několik mincí, které ovšem mají díky drobným rozdílům nebo nedostatkům několikanásobně vyšší hodnotu než svou nominální. Na Událostech247 jsme psali, že vysokou hodnotu má třeba dvacetikoruna, kterou Česká národní banka vydala k výročí 100 let od vzniku republiky.

Desetikoruna za více než půl milionu

Jednou z nejvzácnějších mincí, které unikly do oběhu, je desetikoruna z roku 1993 s malým „kč“. Její cena se šplhá až do statisíců korun, jak upozornil web TN. Aukční rekord je 615 000 korun. Rekordem sálových aukcí je ovšem dražba aukčního domu Macho & Chlapovič, kdy se tato mince prodala v přepočtu za 440 tisíc korun. S aukční přirážkou tak za ni nový majitel zaplatil skoro 530 tisíc korun.

Vzácné mince a bankovky v oběhu: Vyplatí se zkontrolovat vlastní peněženku, mohou tam čekat miliony

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Nejenom mince, ale i některé raritní bankovky mají pohádkovou hodnotu

Jak od nás víte, do oběhu se mohou dostat i chybně vytištěné bankovky. Jednou z nich je třeba stokoruna bez vodoznaku. Mezi sběrateli je také velmi oblíbená stokoruna s vodoznakem, na kterém se ale Karel IV. dívá na špatnou stranu, tedy doleva. Její cena je několik tisíc korun. Vodoznaky však mohou chybět i na jiných bankovkách, píše dále TN. Mezi pětistovkami je nejvzácnější série Z 01, která už dnes neplatí. Její cena se může šplhat do desítek tisíc korun.

Poklady se skrývají také v Polsku

Nejen mezi českými mincemi se však dají najít takovéto poklady. Například v Polsku se minulý rok 10 grošů z roku 1973 vydražilo za téměř 160 000 korun, psaly Události247. Kromě jejich stáří se opět jednalo o chybu v ražbě. Mince na sobě totiž nemá značku mincovny, což je skutečně rarita, jak uvádí polský server Money. Do Polska přitom za nákupy jezdí mnoho Čechů, takže není vyloučeno, že některou z tamních vzácných mincí mohou mít v peněženkách.

Kdo má v peněžence tuto českou bankovku, má nárok na 2 000 000 Kč. Poznáte ji snadno, v žádném případě s ní ale neplaťte v obchodě

iZdroj fotografie: Depositphotos
I některé polské zloté a groše mají vyšší hodnotu, než tu nominální

Některé vzácné mince také nabývají na hodnotě ani ne tak tím, že na sobě mají nějakou zvláštnost či jsou nebývalé staré, ale žádané jsou i kusy, kterých se vyrobilo jen malé množství. Za mince s nízkým nákladem se považují ty, kterých se v daném roce vyrobilo méně než 30 000 kusů. Pokud si nejste jistí, zda jste na vzácnou minci narazili, určitě se obraťte na odborníky, kteří vám případně poradí, co dál.

Narazili jste někdy na vzácnou minci, či bankovku? Pokud ano, prodali jste ji? Podělte se o to s námi dole v diskuzi

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články