Důležité sdělení: V případě, že přijmete tento hovor, přijdete během chvíle o peníze na bankovním účtu

V poslední době se neustále množí případy, kdy lidem chodí podvodné e-maily či SMS zprávy, nebo jim volají falešní bankéři.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Víte od nás, že podvodníci v dnešní době dokážou zfalšovat telefonní číslo a donutí vás si myslet, že vám volá někdo, koho znáte. Tato praktika se nazývá spoofing a umožňuje útočníkům falšovat telefonní číslo volajícího. V praxi to vypadá tak, že se vám na displeji při vyzvánění objeví například číslo vaší banky nebo policie.

Telefonní čísla vypadají velmi věrohodně

Takzvaný spoofing není vlastně ničím novým a možná jste se s ním už setkali. Jak uvádí web Vodafone, používají ho například velké firmy, které se svým pracovníkům chtějí prezentovat pod jednotným číslem. V tomto případě sice nejde o podvod, ale může se tedy stát, že vám firma bude volat z jednoho čísla, ovšem pokaždé s vámi bude mluvit někdo jiný. Každopádně platí, že při každém cizím telefonátu musíte být velmi opatrní.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Podvodníci využívají nového triku s telefonním číslem. Pokud od nich zvednete hovor, můžete do pár sekund přijít o peníze

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Pokud máte podezření, že vám volají podvodníci, raději zavěste

Před podvodnými telefonáty varuje také banka MONETA. Jak Události247 zjistily, v loňském roce tvořil tento typ podvodů jednu třetinu celkových finančních ztrát jejích klientů. Podvodník volá oběti jménem banky a snaží se ji přesvědčit, aby své peníze převedla na údajně „bezpečný“ účet. Během hovoru se snaží vytvářet dojem naléhavosti a ohrožení a používá nejrůznější hrozby k tomu, aby svou oběť přiměl k unáhlenému jednání.

Nikdy nesdělujte své citlivé údaje přes telefon

Tvrdí například, že byl jejich účet napaden, nebo jejich osobní údaje byly zneužity. Pokud důvěřivá oběť podvodníkům sdělí své citlivé údaje a dá souhlas k převodu peněz, nenávratně o ně za pár minut přijde. Kromě bankovních institucí se mohou útočníci vydávat také třeba za zástupce státních organizací, jako Policie, České národní banky nebo úřady státní správy. Rozesílají také falešné e-maily s požadavkem na platbu.

Čechům volají rafinovaní podvodníci ze zahraničí. Pokud zavolají i vám, raději okamžitě zavěste

iZdroj fotografie: Olgierd/ Creative Commons / CC-BY-SA
Podvodníci chtějí z lidí často dostat citlivé údaje, které jim umožní vzít si od svých obětí všechny peníze

Finanční správa před pár dny opět zaznamenala případy, kdy daňovým poplatníkům takovéto e-maily přicházejí. Odesílatel se přitom vydává za zaměstnance správce daně. Pokud by vám taková zpráva přišla, dávejte dobrý pozor. Oficiální e-mailové adresy finanční správy totiž vždy končí doménou @fs.gov.cz. V minulosti se u napodobování Finanční správy objevily podvodné pokusy také prostřednictvím telefonátů a SMS. 

Kontaktovali vás někdy telefonicky podvodníci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články