Varování: Máte bankovní účet u této oblíbené banky? Ještě dnes můžete kvůli novému podvodu přijít o všechny peníze

V posledních týdnech se do hledáčku podvodníků opět dostala tato známá česká banka. Důkazem jsou zablokované podvodné weby, které se za instituci vydávaly.

i Zdroj fotografie: Håkan Dahlström/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Chtělo by se říct, že nejrůznějších podvodů útočících na klienty bank už bylo v posledních letech tolik, že jim již nikdo nemůže naletět. Bohužel, opak je pravdou. Podvodníci neustále přichází s novými triky, jak Čechy obelstít. Aktuálně by se měli mít na pozoru klienti Fio banky.

Banka se s podvodníky potýkala již dříve

Redakce Událostí247 například loni přinesla informace o tom, že podvodníci pomocí SMS zpráv lákali klienty Fio banky na vyzvednutí bonusové výplaty. Samotná banka pak na svém webu upozornila také na další metody, jako jsou podvodné hovory či e-maily. Ve všech případech byl cíl stejný – vymámit od lidí přístupové údaje k jejich bankovnictví a poté je obrat o peníze.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Máte účet u jedné z těchto bank? Pokud vám přijde tato SMS zpráva, během několika chvil přijdete o všechny své peníze

iZdroj fotografie: MaVlast/ Creative Commons / CC-BY-SA
Fio banku v Česku využívá spousta lidí

Kromě toho pak podvodníci často tvoří různé falešné webové stránky, jež se vydávají za oficiální instituci. Seznam těchto rizikových webů je k dispozici například na webu nic.cz. A jak redakce Událostí247 zjistila, nedávno se zde objevilo i několik nových domén tvářících se jako by šlo o Fio banku. Konkrétně jde o weby m-fio a smart-fio. V obou případech bylo důvodem vyřazení domény „porušení národní nebo mezinárodní počítačové bezpečnosti“. A přestože nyní jsou již obě domény zablokovány, nic nezaručuje, že kyberzločinci si nevytvoří další.

Podvodníci útočí i na další banky

V minulosti jsme přinesli informace třeba o podvodech cílících na klienty České spořitelny nebo banky Moneta Money Bank. Způsobů, jak své oběti kontaktují, je pak celá řada. Kromě různých zpráv a e-mailů jsou oblíbeným nástrojem také telefonické hovory. Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Policie ČR, typický scénář podvodu zahrnuje falešné telefonáty z neznámých čísel, v nichž se volající vydávají za bankovní pracovníky. Na lidi pak naléhají s různými záminkami, jako je ochrana peněz před hackery či neoprávněným úvěrem.

Klientům českých bank hrozí, že přijdou o všechny své peníze. Ani se nenadějou a životní úspory zmizí v nenávratnu

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Cílem podvodníků je vymámit z lidí přístup k jejich bankovnictví

Redakce Událostí247 proto považuje za klíčové o těchto podvodných praktikách neustále informovat. A v době, kdy se čím dál více rozšiřují možnosti umělé inteligence a deepfake videí, je digitální gramotnost ještě důležitější. Prevence je podle nás totiž zcela klíčovým způsobem, jak se těmto hrozbám bránit. Jedině tehdy, když budou lidé hrozby znát a vědět, jak se jim bránit, mohou s podvodníky úspěšně bojovat a jejich praktikám odolávat.

Setkali jste se někdy s podobným typem podvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články