V posledních týdnech se do hledáčku podvodníků opět dostala tato známá česká banka. Důkazem jsou zablokované podvodné weby, které se za instituci vydávaly.
Chtělo by se říct, že nejrůznějších podvodů útočících na klienty bank už bylo v posledních letech tolik, že jim již nikdo nemůže naletět. Bohužel, opak je pravdou. Podvodníci neustále přichází s novými triky, jak Čechy obelstít. Aktuálně by se měli mít na pozoru klienti Fio banky.
Banka se s podvodníky potýkala již dříve
Redakce Událostí247 například loni přinesla informace o tom, že podvodníci pomocí SMS zpráv lákali klienty Fio banky na vyzvednutí bonusové výplaty. Samotná banka pak na svém webu upozornila také na další metody, jako jsou podvodné hovory či e-maily. Ve všech případech byl cíl stejný – vymámit od lidí přístupové údaje k jejich bankovnictví a poté je obrat o peníze.
Kromě toho pak podvodníci často tvoří různé falešné webové stránky, jež se vydávají za oficiální instituci. Seznam těchto rizikových webů je k dispozici například na webu nic.cz. A jak redakce Událostí247 zjistila, nedávno se zde objevilo i několik nových domén tvářících se jako by šlo o Fio banku. Konkrétně jde o weby m-fio a smart-fio. V obou případech bylo důvodem vyřazení domény „porušení národní nebo mezinárodní počítačové bezpečnosti“. A přestože nyní jsou již obě domény zablokovány, nic nezaručuje, že kyberzločinci si nevytvoří další.
Podvodníci útočí i na další banky
V minulosti jsme přinesli informace třeba o podvodech cílících na klienty České spořitelny nebo banky Moneta Money Bank. Způsobů, jak své oběti kontaktují, je pak celá řada. Kromě různých zpráv a e-mailů jsou oblíbeným nástrojem také telefonické hovory. Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Policie ČR, typický scénář podvodu zahrnuje falešné telefonáty z neznámých čísel, v nichž se volající vydávají za bankovní pracovníky. Na lidi pak naléhají s různými záminkami, jako je ochrana peněz před hackery či neoprávněným úvěrem.
Redakce Událostí247 proto považuje za klíčové o těchto podvodných praktikách neustále informovat. A v době, kdy se čím dál více rozšiřují možnosti umělé inteligence a deepfake videí, je digitální gramotnost ještě důležitější. Prevence je podle nás totiž zcela klíčovým způsobem, jak se těmto hrozbám bránit. Jedině tehdy, když budou lidé hrozby znát a vědět, jak se jim bránit, mohou s podvodníky úspěšně bojovat a jejich praktikám odolávat.
Setkali jste se někdy s podobným typem podvodu?


