Internetoví podvodníci mají další fígl, jak okrást důvěřivé lidi o peníze. Vypadá to navíc velmi důvěryhodně.
I když policie před podvodníky opakovaně varuje, stále se i přesto najde mnoho důvěřivých lidí, kteří se stávají jejich snadným terčem. Šmejdi navíc dokážou být velmi přesvědčiví a své oběti pak oberou o veškeré životní úspory. Využívají při tom širokou škálu technik včetně vytváření falešných webových stránek, jak jsme na Událostech247 několikrát upozornili.
Máte aplikaci Lidl? Buďte opatrní
Mezi novější kyberpodvody patří rozesílaní falešných SMS zpráv, které navozují dojem, že příjemce má na poště balíček a je potřeba aktualizovat údaje. Psali jsme o tom, že součástí zprávy je také odkaz na webovou stránku. Využívá zkracovač tinyurl a vede na falešné stránky wpostah.top, které grafikou napodobují stránky České pošty. Podvodníci se tak od příjemců SMS zpráv snaží vylákat kontaktní údaje a údaje o platební kartě.
Podle monitoringu společnosti Check Point byl za poslední kvartál roku 2023 nejvíce zneužívanou značkou Microsoft. Každý třetí podvod, ať už po telefonu, e-mailu nebo jinak, byl proveden šmejdy, kteří se vydávali za tuto americkou firmu. Během Vánoc 2023 se také velmi častým terčem útoků stal obchodní řetězec Lidl, který má vlastní supermarkety, prodává ale i zboží na internetovém obchodu Lidl Shop, jak upozornil web Chip.
Pozor na pravopisné chyby a překlepy
Vše probíhalo tak, že se podvodníci snažili formou podvodného e-mailu nebo sdělení na sociálních sítích z důvěřivých lidí vyloudit soukromé informace, jako je adresa, telefonní číslo a další. Slibovali jim přitom, že mohou vyhrát iPhone 15. Skutečný Lidl sice opravdu jednou za čas soutěž o iPhone pořádá, ale ta má dané a konkrétní podmínky a zákazník si ji může ověřit jak na webu Lidl, tak v aplikaci Lidl Plus.
„Naštěstí se o těchto podvodech dost píše, takže já myslím, že už nikomu nenaletím. Ale opatrnosti není nikdy dost. Opakovaně mi třeba chodí zprávy z ČSOB banky, že mám něco s účtem. Přitom já tam žádný nemám,“ popsala Událostem247 paní Eva. Známkou toho, že je zpráva podvodná, může být častý výskyt pravopisných chyb a překlepů, upozorňuje dále web Chip. Na jakékoliv podezřelé e-maily, zprávy či telefonáty proto nikdy nereagujte a raději se poraďte s expertem.