Varování: Od 1. března policie lidem zabavuje auta. Stačí jeden přestupek a domů půjdete po svých

To, že se musí za volantem dodržovat předpisy, abychom se vyhnuli pokutám, víme všichni. Ne každého však napadne, že by mu policie mohla zabavit auto.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

O automobilových tématech vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Psali jsme také například o tom, že policie vám během honičky může zabavit auto a vy jste v takovém případě povinni jim ho vydat. Pokud by policisté váš vůz použila třeba jako zátaras, máte od státu nárok na finanční náhradu.

Pozor, když jedete k našim sousedům

O svůj vůz ovšem můžete přijít i jinak. Pokud jezdíte třeba za levnými nákupy do sousedního Polska, měli byste za volantem dodržovat předpisy. Jinak se vám může stát, že zpátky domů pojedete autobusem. Zásadní porušení předpisů v zahraničí nás totiž může vyjít dráž než doma. Na Událostech247 jsme upozornili na to, že od poloviny března v Polsku platí nový zákon, který policistům umožní v některých případech zabavit řidičům jejich auto.

Policisté vám ze sekundy na sekundu zabaví auto: Vzdorovat nemůžete, jinak vám hrozí vážné problémy

Stát se to může lidem, kteří za volant usednou opilí. Ve chvíli, kdy jim policie naměří 1,5 a více promile v krvi, mohou se se svým autem rozloučit. To pak navíc může propadnout státu a skončit v dražbě, pokud o tom rozhodne soud, takže o svůj vůz definitivně přijdou. Psali jsme, že výjimkou budou případy, kdy řidič, který se prohřešku dopustil, není majitelem vozidla. V takovém případě má majitel možnost si auto od státu odkoupit za jeho tržní cenu.

Rakouská policie je nekompromisní

Přísní jsou na řidiče také v Rakousku. U nás policie může zabavit a následně vydražit auto, jen pokud je použito ke spáchání trestného činu nebo je kradené. V Rakousku o něj od 1. března letošního roku můžete přijít i v okamžiku, kdy překročíte maximální povolenou rychlost. Podle novely zákona o silniční dopravě by řidič musel povolenou rychlost v obci překročit o 80 km/h a více. Mimo obec to je o 90 km/h a více, upřesnil web Heute.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Sousední státy jsou k řidičům, především z hlediska prohřešků a přestupků, v některých případech daleko méně benevolentní

Pokud hříšník nebude přímým majitelem auta, se kterým se přestupku dopustil, budou mít výkonné orgány v budoucnu možnost vozidla na místě dočasně zabavit, a to maximálně na 14 dní, ale nebude je možné vydražit. Týkat se to bude zejména aut zapůjčených z autopůjčoven nebo leasingových společností, vysvětluje web Autosalon. „Za mě je to úplně v pořádku. Slušným řidičům tento zákon nic neudělá a těm, kteří jezdí jak prase, to pak třeba konečně dojde,“ řekl Událostem247 pan Jiří.

Je podle vás v pořádku, aby policie lidem zabavovala auta? O váš názor se s námi podělte v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články