Varování: Poslala SMS zprávu a vzápětí přišla o 50 000 Kč. Tohle se může zítra stát i vám

I když policie opakovaně varuje před podvodníky, stále se najde dost důvěřivých lidí, kteří jim naletí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Šmejdi mají neustále nové triky, jak vyzrát na své oběti. Vydávají se třeba za kurýry doručovacích služeb a posílají falešné SMS zprávy, jak jsme na Událostech247 informovali nedávno. Po lidech pak chtějí, aby aktualizovali svou objednávku nebo upravili platební údaje. Upozornili jsme i na to, že naletět mohou i ti, kteří uvěří zprávě, v níž je podvodník upozorňuje na nezaplacení fiktivního dluhu. Pak už stačí jen pár kliknutí a jste bez peněz.

Podvodníkům přeposlala SMS zprávy

Mezi velmi snadné terče podvodníků patří senioři, kteří jsou velmi důvěřiví. Nedávno na to například doplatila 67letá žena ze Šumperka, kterou neznámá podvodnice připravila o téměř padesát tisíc korun. Stačilo, aby se vydávala za její neteř. Po důvěřivé ženě chtěla, aby jí přeposílala SMS zprávy s kódy. Tvrdila, že se jedná o soutěž, ve které může vyhrát jídlo v restauraci. Psal o tom web Hanácká drbna.

Pozor: Přišla vám jedna z těchto SMS zpráv? Doslova vysají váš bankovní účet a skončíte na nule

Seniorka byla přesvědčená, že skutečně komunikuje se svou neteří, a tak jí zprávy přeposílala. Poslala jí dokonce i datum svého narození. Netrvalo dlouho a dostala zprávu týkající se nové bankovní identity přidělené bankou s novým uživatelským jménem, kterou neteři také přeposlala. Nejhorší bylo, že na její pokyn pak seniorka potvrdila přes mobilní klíč několik transakcí ke svému bankovnímu účtu a tím osud svých úspor zpečetila.

Opakovaná varování policie nepomáhají

Policie přitom před podobnými podvody varuje opakovaně. Bohužel ne všichni si tato varování vezmou k srdci. Podvodníkům naletěl také osmdesátiletý muž z Vyškovska, který chtěl investovat na finančních trzích. Domnělí makléři ho však připravili o více než milion korun. Případem se zabývají kriminalisté. Policie o tom informuje na svém webu. Další podobné případy, kde ale částky byly nižší, se staly například také na Brněnsku.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Žena přišla o desítky tisíc korun

Zprávě o napadení účtu uvěřila padesátiletá žena, která podle instrukcí falešného bankéře kvůli tomu vybrala více než půl milionu korun. Ty pak znovu podle rady domnělého bezpečnostního pracovníka banky vložila do dvou bitcoinmatů v centru města. Když pochopila, že jde o podvod, bylo už pozdě, upozorňuje policie. „O těchto podvodech se dost mluví, takže jsem opatrná. Kamarádka ale do bitcoinů bohužel šla a přišla asi o 400 tisíc korun,“ popsala Událostem247 paní Mirka z Brna.

Oslovili vás někdy podvodníci? O vaše zkušenosti se s námi podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články