Internetem se šíří další nebezpečný podvod. Dejte si pozor, ať na něj také nenaletíte.
Podvody na internetu už jsou takovým energreenem. Jakmile se jeden druh podvodů podaří zablokovat, hned se začne šířit další. Podvodníci přitom využívají sofistikované metody, jako jsou phishingové e-maily, falešné reklamy na sociálních sítích nebo nevyžádané zprávy, které obsahují lákavé odkazy. Události247 v minulosti psaly například o falešných e-mailech tvářících se jakože pochází z České pošty či z Ministerstva práce a sociálních věcí. To však není jediný způsob, jak se podvodníci skrze e-mail snaží lidi okrást.
Pozor na tyto e-shopy
Velmi častým zdrojem různých podvodů bývají i e-shopy. Také v těchto případech se podvodníci vydávají za rádoby známou firmu. Události247 například v minulosti psaly o podvodných zprávách a e-mailech vypadajících jakoby pocházely ze známého e-shopu Alza. A nyní se podobná věc děje i obchodu Temu.
Jak píše web Chip, na internetu se aktuálně šíří podvodné e-maily, jež se zákazníky snaží přimět, aby se přihlásili na stránky tohoto oblíbeného obchodu. Je to ale lest. Pokud vám tedy podobný e-mail přišel, raději na něj nereagujte. S největší pravděpodobností jde totiž o podvod, jehož cílem je získat vaše osobní údaje a následně třeba i peníze z vašeho bankovního účtu.
Podvodný e-mail může vypadat lákavě
Podvodníci ví, jak na to. Lidi se skrze e-mail snaží lákat na nejrůznější slevy či výhry. „Podvodné e-maily lákají mimo jiné na informaci, že příjemce je výhercem nějaké atraktivní ceny. E-mail údajně pochází od ‚Temu rewards‘, ale ve skutečnosti je odeslán z e-mailové adresy onmicrosoft.com,“ cituje web Chip vyjádření kyberexpertů Check Point.
Z výše uvedeného je tak jasné, že by lidé měli být nanejvýš obezřetní. Pokud jim přijde podezřelá SMS zpráva, e-mail, či jim někdo bude volat z neznámého čísla s podezřelou nabídkou, měli by se lidé okamžitě obrátit na policii. Důležité je také, aby na žádné neověřené stránky nezadávali své citlivé údaje.