Velké propouštění je za rohem: Oznámily ho všechny tyhle firmy. Pracujete u jedné z nich?

Propouštění v poslední době oznámila celá řada firem. Bez práce se tak ocitnou stovky Čechů.

i Zdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V současné době čelí mnohé firmy náročné ekonomické situaci, která řadu z nich donutila k propouštění. Události247 nedávno psaly o tom, že ve velkém se tento trend rozmohl v mezinárodních technologických firmách jako je PayPal, Google či Amazon. Bohužel, tento vývoj se nevyhýbá ani Česku. Zjistěte, zda náhodou i vy nepracujete v jedné z firem, které se pro velké propouštění rozhodly.

Pražské startupy mají problém

Nepříznivá finanční situace dohání i mnohé technologické firmy v Česku. Již v minulosti Události247 psaly například o tom, že kolem 200 zaměstnanců bude muset propustit český prodejce letenek Kiwi.com, který má svou největší pobočku v Brně. Zdaleka však není jediný.

Velký český zaměstnavatel jde masivně propouštět. Dotkne se to spousty lidí. I vás?

Server CzechCrunch informuje o tom, že zredukovat svůj počet zaměstnanců musel v reakci na změny v tržní poptávce také Productboard. Tato firma specializující se na vývoj produktů odpovídajících poptávce a potřebám zákazníků musela počet svých pracovníků od roku 2022 snižovat již několikrát. Letos se pak propouštění dotklo několika desítek lidí, jak uvádí web Hospodářské noviny.

Propouštění tvrdě dopadá i na další firmy

Do třetice pak zmiňme další českou společnost, která se k propouštění uchýlila. Jedná se o Woltair. Tato firma, jež se zaměřuje na digitalizaci topenářského sektoru se kvůli aktuální ekonomické situaci musela rozloučit dokonce s pětinou svých pracovníků, jak píše web CzechCrunch. „Trh je nestabilní, jsou na něm velké výkyvy. To není pro nikoho dobré, ani pro naše dodavatele. Zeštíhlení týmu nám umožní pružněji reagovat na tržní situaci,“ cituje web Czech Crunch ředitele firmy Jana Hanuše.

iZdroj fotografie: Úřad práce
Nové zaměstnání si bude muset hledat řada lidí

Je tak evidentní, že rozhodnutí o propouštění může být motivováno různými faktory. Zdaleka ne vždy jde pouze o snahu ušetřit náklady a zvýšit tak svůj zisk. Zejména v dnešní době tato rozhodnutí často souvisí s potřebou adaptace na měnící se tržní podmínky a přizpůsobení se novým obchodním cílům. To pak potvrzuje i investor ve společnosti J&T Ventures Martin Kešner. „Vyšší míra adaptace zakladatelů na vnější ekonomické vlivy je předpokladem úspěchu,“ dodal pro server CzechCrunch.

Hrozí i ve vaší firmě propouštění? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články