Vybíráte peníze z bankomatu? Pozor na oblíbený podvod, podvodníci ukradnou všechny údaje z vaší kreditní karty

Podvodníci jsou opět v ráži, tentokrát se zaměřili na bankomaty. Každý, kdo z nich vybírá peníze, může být během několika sekund okraden.

i Zdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Redakce Událostí247 vás pravidelně informuje o nejrůznějších podvodech a rozhodně není jediná. Mluví se o nich v televizi, točí se o nich reportáže, píší se o nich články. Bohužel i přesto se každý měsíc zvyšuje počet úspěšných kybernetických útoků i podvodů. Vždyť jen za rok 2023 evidoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost 262 kybernetických útoků. A počet úvěrových podvodů? Těch ve stejném roce bylo 1 687. Teď se navíc rozšířil další typ podvodu, na který si musí dát pozor především ti, kteří vybírají peníze z bankomatu.

Nový podvod při výběru peněz z bankomatu

Bankomaty jsou pro podvodníky dlouhodobě atraktivním cílem, a tak neustále přicházejí s novými metodami, jak z lidí vylákat peníze. Nejnovější trik, který se už objevil i v Česku, se zaměřuje na bezkontaktní výběry – tedy ty, při kterých nemusíte vkládat kreditní kartu přímo do bankomatu. Ačkoliv se tato technologie dříve považovala za bezpečnější, dnes tomu je jinak. Jak redakce Událostí247 zjistila z webu PČR, podvodníci si totiž v nedávné době oblíbili podvodnou techniku skimming, která dokáže číst údaje z karty.

Bankomaty v Česku se změní k nepoznání. Už se to rozjelo, většina lidí o tom ale stále neví

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodníci si v posledních letech oblíbili takzvaný skimming

Klasický skimming funguje tak, že pachatelé instalují na bankomat zařízení, které zkopíruje údaje z magnetického proužku karty. Tyto informace pak nahrají na falešnou kartu a mohou je zneužít k podvodným transakcím. Nutno podotknout, že bankomaty nejsou jediným místem, kde se s tímto podvodem můžete setkat. Podvod zvaný kimming může být využit téměř u všech platebních terminálů, tedy i v obchodech.

Tento trik byl dlouhou dobu populární v zahraničí, a to především v USA, avšak vyskytuje se i u nás. Už v roce 2011 evidovala policie 74 skimmingových útoků. Podvodníci nainstalovali malé skimmovací zařízení do čtečky bankomatů. To potom dokázalo zachytit údaje z čipových karet a simulovat tak bezkontaktní platby.

Skimming děsí téměř každého

Problém skimmingu je především v jeho rafinovanosti – odhalit tento podvod je pro oko obyčejného občana opravdu těžké. Hlavním důvodem je skutečnost, že málokdo věnuje čtečkám karet větší pozornost. Skimmovací zařízení sice na první pohled nelze vidět, avšak čtečka karet, která ho obsahuje, vypadá nestandardně. Jako by byla vyvýšená a ani nepatřila na své místo. A co je horší, člověk si pak ani nevšimne toho, že byl vlastně okraden.

Bankomaty v Chorvatsku jsou past: Pokud půjdete vybrat hotovost, jediné kliknutí vás připraví o tisíce korun

Podvodníci nás pořád učí, jak se chovat k novým fraudům a jak je odhalovat. Například dříve stáhli peníze z konta do pár vteřin nebo maximálně minut, nyní třeba čekají i několik dní, než zaútočí – a ještě zákeřněji. Nárůst podvodů je aktuálně čtyřnásobný a podvodníci jsou čím dál lepší,“ tvrdí Pavel Šašek, šéf oddělení prevence podvodů Komerční banky.

Než si vyberete peníze z bankomatu, je důležité, abyste si bankomat pořádně prohlédli. Pokud si všimnete uvolněných, vyčnívajících nebo barevně odlišných částí, může jít o upravený bankomat. Dbejte také na to, abyste vybírali především z těch bankomatů, které jsou umístěny přímo v pobočkách bank, ve kterých vám podvod nehrozí. Zároveň si nezapomeňte nastavit limity na kartě. Jedině tak zamezíte tomu, aby z vašeho bankovního účtu mizely peníze.

Stali jste se někdy obětí podvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články