Mezi Čechy jsou spousty nadšených houbařů. Ne všichni ale ví, že jim za sběr vybraných druhů může hrozit pokuta.
Češi jsou národem houbařů. Jen loni nasbírali přes 17 tun hub, jak píše web Lidovky. Tento koníček, který má v oblibě mnoho obyvatel tuzemska, se však může také nečekaně prodražit. Sběr vybraných chráněných hub je totiž přísně zakázán. Kdo si na to nedá pozor, tomu může hrozí vysoká pokuta.
Na tyto houby by si Češi měli dát pozor
Obloukem by se lidé měli vyhýbat například hřibu královskému a hřibu moravskému. Jak již dříve psaly Události247, za sběr těchto vzácných hub hrozí sankce až 100 tisíc korun, u právnických osob dokonce až 2 miliony korun.
Kromě nich je pak zakázané sbírat také například muchomůrku císařku, slizečku chlupatou, lanýže letního nebo holubinku rašelinnou. A jak dodává server Deník, kromě samotného sběru těchto hub může být pokutováno i ničení lokalit, kde rostou. Nadšení houbaři by si tak na tyto druhy určitě měli dát pozor.
Pokuta za sběr hub hrozí i v zahraničí
Nejen v Česku se houbaření může prodražit. Sankce hrozí i v řadě dalších zemí. Například v sousedním Polsku. Zde mohou lidé za sběr vzácných hub dostat pokutu od lesní stráže ve výši 2 500 korun, soud však může udělit sankci až desetinásobnou, tedy 25 tisící korun, píše web Deník. A pokud by snad někdo sebral ty opravdu přísně chráněné houby, může v krajním případě skončit na 3 měsíce až 5 let ve vězení.
A ještě přímější pravidla pak platí v řadě západních zemí. Třeba v Rakousku lze houby sbírat jen v době od 7 do 19 hodin, přičemž lidé si z lesa mohou odnést maximálně 2 kilogramy hub. V Itálii pak musí zaplatit poplatek 8 eur, tedy asi 200 korun obci, ve které chtějí na houby vyrazit. A v Nizozemsku je sběr hub zakázán úplně, dodává web CNN Prima News.