Převoz kol, vozíku či třeba karavanu. K tomu všemu může posloužit tažné zařízení na autě. Jeho využívání má však určitá pravidla.
Tažné zařízení, známé také jako koule, má na svém autě spousta řidičům. Zatímco někteří díky němu za autem táhnou vozík pro převážení věcí, jiní třeba přívěs pro transport zvířat anebo obytný karavan. Ne všichni ale ví, že s tažným zařízením souvisí také několik pravidel, jež musí dodržovat. Kdo se jimi řídit nebude, tomu může policie udělit pokutu až 2 500 korun.
Nevyužívané tažné zařízení může být problém
Tažná zařízení je možné rozdělit do několika skupin dle způsobu uchycení. Základně je lze rozlišit na 3 skupiny. Tou první jsou pevná zařízení, která lze sundat jen s pomocí nářadí. Dále mohou mít lidé odnímatelnou anebo svislou kouli, které je obě možné sklopit či demontovat bez použití nářadí. A právě s posledními dvěma zmíněnými druhy souvisí již zmíněné riziko pokuty.
Jak píše web CNN Prima News, problematická může být jízda s nevyužitým tažným zařízením. Pakliže se totiž nejedná o pevné tažné zařízení a je možné ho z auta sundat, měli by tak řidiči učinit vždy, když kouli nevyužívají. Řidiči, kteří jsou přistiženi policií při jízdě s prázdným odnímatelným tažným zařízením, mohou čelit pokutě až do výše 2 500 korun.
Využití tažných zařízení je mnoho
Kromě vozíků pro převážení nákladu čím dál více Čechů využívá tažná zařízení také k zapřažení karavanu. Cestování s obytným vozem či právě zapřaženým karavanem získalo oblibu zejména v době covidu, kdy byly možnosti ubytování v hotelech nebo apartmánech nejisté. Jak předloni psal web České noviny, o plánu vyjet na dovolenou právě s obytným autem nebo karavanem tehdy uvažovalo až 30 procent Čechů.
A v neposlední řadě tažné zařízení mnozí lidé využívají také k upevnění nosiče na kola, jak již dříve psaly Události247. Jak uvádí web Kolo pro život, právě nosiče na tažná zařízení jsou mezi cyklisty čím dál populárnější. Ať už ale lidé kouli používají pro jakékoli účely, pokuta za již zmíněné neodmontování jim hrozí tak jako tak.