Tažné zařízení

Tažné zařízení, i když se nejedná o příliš složité zařízení, vyžaduje určité úpravy, aby se udrželo v dobrém stavu. To zajistí bezpečný a spolehlivý provoz spojení přívěsu s automobilem během tažení.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jak pečovat o tažné zařízení?

Tažné zařízení je ve většině případů kovové. Přestože je trvale chráněno proti korozi různými metodami lakování nebo zinkování, může podléhat korozi. Obzvláště je ji vystavena kulička tažného zařízení, která vlivem tření s kuličkovou tyčí shazuje ochrannou vrstvu barvy. Proto při vystavení povětrnostním podmínkám může začít korodovat. Aby se tomu zabránilo, je nutné pokrýt kulovou hlavu tukem a nasadit na ni speciální uzávěr. Je to ochrana proti dešti, sněhu, písku a soli.

Mazací tuk také snižuje tření mezi tažnou koulí a tažným zařízením, což ovlivňuje životnost těchto spojů. Nestačí však namazat tukem a je hotovo. Před upevněním přívěsu musí být vyměněn za nový, aby se odstranily všechny nečistoty smíchané se starým. Udělejte totéž se zbytkovým mazivem, které je vždy uvnitř tyče s kulovou hlavou. Taková údržba tažného zařízení zajistí bezpečné a odolné připojení přívěsu k automobilu.

Existuje však situace, kdy se mazivo nedoporučuje. U novějších modelů tažného zařízení tazne-rameder.cz a nosičů jízdních kol namontovaných na tažné kouli tažného zařízení je nutné kouli vyčistit a vysušit. Pamatujte si to, abyste se vyhnuli nekontrolovanému naklánění kufru.

Problémy s elektroinstalací

Problémem mohou být zašlé kontakty v zásuvce nebo zástrčce elektrického systému, které nezaručují správnou funkci světel přívěsu. V takové situaci je nejlepší tyto komponenty vyměnit za nové.

Ani sebelepší opatření a naše péče neochrání spojku tažného zařízení a přívěsu před přirozeným opotřebením. Pokud zaznamenáte známky opotřebování spojení tažného zařízení, vyměňte nejprve tažné zařízení a v případě dalších problémů i kouli tažného zařízení.

Tažný hák, respektive stav, ve kterém se nachází, má podstatný vliv na bezpečnost tažení. Je ve vašem zájmu se o něj starat a řádně jej obsluhovat. Tím zajistíte bezpečnou přepravu i trvanlivé a bezproblémové používání závěsu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Václav Kadlec
Autor článku

Václav Kadlec

Zobrazit další články