Nemáte doma náhodou tento telefon? Pokud ano, co nejdříve se ho zbavte. Na první pohled vypadá obyčejně, může však způsobit spoustu problémů.
Telefon je v dnešní době nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. Používáme ho, abychom se spojili se svými nejbližšími či se spolupracovníky z práce. Sledujeme na něm filmy a seriály, používáme ho místo budíku, nebo na něm používáme aplikace, které nám pomáhají v každodenním životě. Málokdy si ale uvědomujeme, že stejně jako může být telefon dobrým sluhou, může být i zlým pánem. Zvlášť konkrétní modely mohou být životu nebezpečné.
Telefony, kterým se musíte vyhnout
Když si člověk kupuje nový telefon, většinou řeší nejen jeho software a hardware, tedy co všechno dokáže a jak kvalitní je, ale také pak pochopitelně jeho cenu. Někteří si raději koupí drahý telefon, od kterého automaticky požadují kvalitu odpovídající ceně, jiní zase sáhnou po levnějším modelu, který jim k fungování bohatě stačí. Někteří, jak redakce Událostí247 informovala, pak sáhnou dokonce po těch z aukcí, které pořádá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Na co však většina lidí, ale bohužel, nehledí, je bezpečnost.
V poslední době se Česká republika potýká s problémem necertifikovaných mobilních telefonů, které byly původně určeny zejména pro seniory. Tyto levné přístroje, často dovážené z mimoevropských trhů, mohou představovat vážné technické a bezpečnostní riziko. Jde o modely, které nedostaly certifikaci CE, což zkráceně znamená, že mohou být velmi nebezpečné.
Takové telefony se pak častokrát přehřívají a v nejhorším případě mohou způsobit požár. Důkazem toho je například případ, o kterém informoval Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje. Ve dvougeneračním domě začalo hořet právě kvůli mobilnímu telefonu, který se přehřál a následně způsobil požár. Nikomu se naštěstí nic nestalo a škoda byla vyčíslena na 90 tisíc korun. Existují pak ale případy, které bohužel končí tragicky.
Na co si dát pozor
Označení CE na produktech potvrzuje, že zařízení splňuje evropské bezpečnostní normy a bylo podrobeno nezbytným testům, které ověřují jeho bezpečnost a odolnost. Když si pořídíte telefon od neprověřeného prodejce nebo z druhé ruky, může se pak jednat právě o takový kus, který nemusel danými testy projít. Mezi takové často patří tlačítkové telefony, které jsou určeny pro seniory.
Tyto telefony, které bývají k dispozici na neoficiálních trzích nebo u neznámých prodejců, postrádají informace o výrobci a nemají odpovídající uživatelskou příručku. Absence certifikace CE je jedním z hlavních ukazatelů, že daný přístroj není bezpečný. Pokud jste tedy měli v plánu pořídit si telefon, nebo ho koupit staršímu členovi vaší rodiny, pořádně si zkontrolujte, zda má zmíněnou certifikaci. Pokud ne, jeho koupi se raději vyhněte obloukem.
Dáváte si pozor na to, aby měl telefon označení CE?


