Každý řidič má povinnost dodržovat dopravní předpisy a také se starat o to, že je jeho auto v pořádku.
Nejrůznější porušování dopravních přestupků se na českých silnicích děje denně. Řidiče od toho mají odrazovat tresty, které jim za to hrozí. Může to být třeba finanční pokuta, ale také udělení trestných bodů nebo dokonce dočasné odebrání řidičského průkazu. Letos se navíc tresty za mnohé přestupky zpřísnily, jak psaly Události247.
Každé auto v provozu musí mít platnou STK
Velmi důležité je, aby mělo auto v pořádku osvědčení o technické kontrole. U osobních aut se dělá každé dva roky. U nových aut je první kontrola po čtyřech letech. Kontroly provádí stanice technické kontroly (STK), které kromě technických prohlídek silničních vozidel většinou nabízejí i další služby jako měření emisí, ověřování tachografů, nebo evidenční kontroly, jak píše web Cebia.
Technickou kontrolu musí pravidelně absolvovat všechna silniční vozidla registrovaná v České republice a ta, která mají registrační značku. Jedinou výjimkou jsou vozidla kategorie R. Cenu technické kontroly si každá STK určuje sama. Nejčastěji se cena pohybuje od 1 500 do 2 000 korun. Po provedení kontroly dostanete protokol o technické prohlídce, ve kterém bude soupis případných závad ve třech kategoriích – lehké, vážné a nebezpečné.
Problémem jsou vraky v ulicích
Od 1. ledna 2024 začala platit jedna novinka, a to, že se informace o provedené technické kontrole či měření emisí nezapisují do velkého technického průkazu. Tyto údaje, včetně data příští STK, jsou nově evidovány pouze online, připomíná web. Pokud zjistíte, že má vaše auto technickou propadlou, vůbec s ním nesmíte jezdit. Za řízení takového vozidla vám totiž hrozí pokuta, a to až 10 000 korun, píše web Klik. Případně i zákaz řízení.
V případě dopravní nehody vám navíc pojišťovna nemusí proplatit vzniklou škodu. Pokud má auto propadlou technickou kontrolu přes půl roku nebo není možná jeho identifikace pomocí VIN kódu, má majitel velký problém. Když je takové vozidlo odhaleno v ulicích a majitel nereaguje na výzvy k odstranění, je odtaženo na jeho náklady. Pokud majitel vrak neodstranil ani na výzvu, může dostat pokutu až 300 000 korun, jak píše web Právo po všechny.